lenfatik doku ne demek?

 1. Bk. lenfoyit doku

lenfoyit doku

 1. Lenfositleri meydana getiren ve lenfosit yığınlarından oluşan doku. Bademcikler ve lenf düğümleri gibi organlar hâlinde veya bağ dokusu içine yayılmış olarak bulunur. Birincil lenfoyit organ olan kemik iliği ve timüs bezinde gelişen lenfositler ikincil lenfoyit organlara (lenf düğümleri, dalak) göç ederek olgunlaşırlar ve bağışıklık reaksiyonlarına girerler. Lenfatik doku.
 2. (en)Lymphoid tissue.
 3. (fr)Tissu lymphoïde, tissu lymphatique
 4. (la)Lympha: su

lenfatik deri lökozu

 1. Münferit veya tüm lenf yumrularının iştiraki, derinin çok sayıda lökotik tümörleriyle belirgin lenfatik tipin kötücül tümörleri.
 2. (en)Leucosis lymphatica cutaneus bovis.

lenfatik filariozis

 1. Erişkinleri deri altı lenf damarlarında veya lenf düğümlerinde yaşayan, larvaları dolaşım kanında bulunan ve sivrisinekler tarafından taşınan Wuchereria bancrofti, Brugia malayi veya Brugia timori türlerinin neden olduğu lenfatik sistem hastalığı, filaryal elefantiozis.
 2. (en)Lymphatic filariasis, tropicalfilariosis.

doku

 1. Bir vücudun veya bir organın yapı ögelerinden birini oluşturan hücreler bütünü, nesiç.
 2. Bir bütünün yapısı ve özelliği.
 3. Belirli bir işi yapmak üzere özelleşmiş hücreler topluluğu.
 4. Bitki ve hayvan organlarını meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan, benzer hücre topluluklarının hücreler arası maddeyle beraber oluşturdukları yapı. Epitel, bağ, kas, sinirdokusu gibi.
 5. Organları meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan benzer ya da tek tip hücrelerin oluşturdukları yapı.
 6. Biçim ve görev bakımından birbirlerine benzeyen hücrelerin bir araya toplandıkları yapı. Hücre farklılaşmasıyla organizmada epitel, destek, kas ve sinir dokuları bulunur.
 7. Bitki ve hayvan organlarını meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan, ortak yapı ve işleve sahip hücreler grubunun oluşturdukları yapı.
 8. (en)Textus.
 9. (en)Texture.
 10. (en)Tissue.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

lenfatik deri lökozulenfatik filariozislenfatik lökozislenfatik lösemilenfatik organlenfatiklenfatik sistemlenfalenfa damarılenfa yı dahilılenfadenektomilenfadenilenflenf bezilenf bezi büyümesilenf bezlerilenf bezlerim şiştidokudoku aktarımıdoku aşınmasıdoku aşısıdoku bileşimidoku bilgisidoku bilimcidoku bilimidoku bozukluğudoku bozulmasıdokdok alanıdok cddok eklentisidok işçisi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın