ne demek?

 1. İki evcikli
 2. İnternet üzerinde daha önceden ziyaret edilmiş siteleri gösteren dosyalar.
 3. Sayısal delillerde daha önceden İnternet üzerinde ziyaret edilmiş sitelerine ait kayıt bilgilerinin tespit edilmesi yöntemi.
 4. İşletim sitemi ve kayıtlarda bulunan yazılımların incelenmesi yöntemi.
 5. Difüzyon akımı ile ona etki eden değişkenler arasındaki ilişkiyi veren eşitlik. id = 607 n D1/2 C m2/3 t1/6 Bu değişkenler analit reaksiyonunda söz konusu elektronların sayısı (n), difüzyon katsayısının karekökü (D1/2) ve damlayan civa elektrotunun kılcal sabiti (m2/3 t1/6)'dır.
 6. İndiyum elementinin sembolü. (II)
 7. İzomagnezyum halojenür ile aril asetik asit veya onun sodyum tuzuyla oluşan, Grignard reaktifine benzer bir belirteç.
 8. İnsektlerle taşınan, felç, irinsiz meningoensefalomiyelitis ve miyokarditisle belirgin, genellikle on haftalıktan büyük hindilerde ve seyrek olarak genç kazlarda görülen flavivirüs enfeksiyonu.
 9. İsrail'Den köken alan, çok sıcak koşullarda hayatta kalabilen ve yüksek verim gücü gösteren sığırların geliştirilmesi amacıyla 1920 yılında ithal edilen Holştayn boğalarla yerli Damascus ve Baladi ırkı ineklerin birleştirilmesi ve 1947-1962 yılları arasında Kanada ve ABD' den getirilen çok sayıdaki sığırla ırkın stabilizasyonun sağlanması sonucu geliştirilmiş, Holştayn ırkına çok benzeyen, siyah beyaz alaca renkli, Holştayn ırkının aksine sıcağa ve subtropik iklime dirençli, sıcak iklimde süt verimi Holştayn ırkından daha yüksek, sütünün yağ oranı daha düşük, uysal mizaçlı, sürü idaresi kolay ve yetiştirme sistemlerinin çoğuna uyum sağlayabilen, günlük canlı ağırlık artışı yüksek, kolay buzağılayan, buzağılama aralığı oldukça kısa sütçü sığır ırkı.
 10. İsrail'Den köken alan, Akdeniz bitki örtüsünü iyi değerlendiren ve kenelere karşı dirençli bir sığır oluşturmak amacıyla Akdeniz orijinli ırkların Brahman ve Santa Gertrudis ırklarıyla birleştirilmesi ve yıllar sonra Hereford, Angus ve Simental ırklarının da ıslah programına katılmasıyla geliştirilmiş, et verimi yönünde yetiştirilen sığır ırkı.
 11. İngiltere ve İskoçya'da bulunan, beyaz ve yapağısız yüze sahip, bacaklarda ve yüzde yapağı bulunmayan, kulakları dik ve merme siyah renkte, bu özellikleriyle kolayca diğer ırklardan ayrılan, boynuzsuz, uzun yapağı tipinde etçi bir ırk olmasına rağmen yapağı verimi de iyi olan koyun ırkı, Cheviot Sheep.
 12. Enterobacteriaceae ailesinden, insanlarda şigellozis adı verilen bağırsak enfeksiyonuna neden olan, Gram negatif, isteğe bağlı anaerob ve fermentatif, hareketsiz, çubuk biçiminde bakteri cinsi, Shigella.
 13. İsviçre'Den köken alan, günümüzde seyrek rastlanan, büyük, kemik ve kas yapısı gelişmiş, boyu yüksekliğinden biraz daha uzun, boyutlarına ve kilosuna göre köken aldığı dağlık topraklarda her türlü görevi yerine getirebilecek kadar çevik ve kıvrak, tüyleri kalın ve çift katmandan oluşan, ana siyah rengi üzerinde parçalar h
 14. İsveç'Ten köken alan, ilk kez 1893 yılında görülen, ırkın geliştirilmesi amacıyla yabancı ırkların kullanılmasıyla süt verimi arttırılmış, vücudu narin yapılı, rengi tamamıyla beyazdan yan bölgeleri siyah ve kırmızı benekli beyaza kadar değişebilen, daha ender olarak gri renkli olabilen, boynuzsuz, sütçü tip sığır özellikleri gösteren, tükettiği yemi etkili bir biçimde süte çeviren sığır ırkı.
 15. Bern dağ köpeği.
 16. İsviçre'Den köken alan, 1000 yıldan beri saf olarak yetiştirilen, dünya üzerinde geniş bir alana yayılmış, Türkiye'de özellikle orta ve Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen, vücudu iri, sağlam ve kaslı, vücut hatları arasındaki uyumu düzgün, derisi beyaz renkli, tüy rengi gümüşi griden siyaha yakın koyu esmere kadar değişen esmer tonlarında, sırtında ırk özelliği olarak açık renkli ester çizgisi bulunan, burun ucu kuyruk ucu dil ve boynuz uçları siyah renkli, meme yapısı düzgün ve meme bağlantıları güçlü, uysal mizaçlı, dayanıklı ve farklı iklim ve bakım-besleme koşullarına uyum yeteneği yüksek, süt ve et verimi yönünde yetiştirilmesine rağmen öncelikli olarak süt verimi yönünde yetiştirilen kombine verimli sığır ırkı.
 17. Sclera'Da, içten lig. pectinatum anguli iridocornealis'i sınırlandıran, ön göz kamerasındaki sıvıyı alan, halka biçiminde toplardamar, sinus venozus sklera.
 18. İnek sütünden yapılan, altın sarısı renginde, delikli yapıya sahip, teker biçiminde İsviçre peyniri, Emmental peyniri.
 19. Balık şeridi.
 20. Ana vatanı Güney Amerika'nın güneyi ve Falkland Adaları olan, göl ve nehir kıyılarındaki sazlıklarda yaşayan, çiftler h
 21. Türkiye'De Tarsus ve civarlarında uzun yıllardır av köpeği olarak yetiştirilen, cana yakın, sevecen ve itaatk
 22. Türkiye'Nin yerli koyun ırkı olan, Gökçeada ve Çanakkale'de yetiştirilen, vücut beyaz renkli kaba ve karışık yapağıyla örtülü, ağız ve gözlerin etrafı siyah, kulaklarda ve ayakuçlarında siyah lekeler görülebilen, erkeklerde kuvvetli spiral boynuz bulunurken dişileri boynuzsuz olan, kuyruk ince uzun, sütçülük özellikleri iyi olan koyun ırkı, Gökçeada koyunu.
 23. Kabarcık böceği
 24. Koliform grubu bakterilerin ayırımında kullanılan testler grubu.
 25. Ara iplikçikler.
 26. Ilıman iklim koşullarına iyi uyum sağlamış, kurağa ve so--güg--a dayanıksız, bir yıllık çayır mera bitkisi.
 27. İtalya'Da geliştirilen, geniş sarkık kulaklarıyla ve beyaz vücut örtüsüyle diğer Landrace ırklarıyla aynı görünüme sahip, orijinal ırkı İskandinavya'dan İtalya'ya getirilmiş ancak et özellikleri yönünden seleksiyon uygulanmış domuz ırkı.
 28. Napoli mastı.
 29. Güney İtalya'da yapağı verimi için yetiştirilen, İspanyol Merinosunun yerel ırklarla melezlenmesi sonucu geliştirilmiş, koçları boynuzlu dişileri ise boynuzsuz beyaz renkli koyun ırkı, Apulian Merinosu
 30. İtalya'Dan köken alan, tarihi çok eski yıllara kadar uzanan, görünümü İngiliz tazısının ince kemikli minyatür versiyonu gibi olan, karnı içe çekik ve sırt kavisli, rengi gri, krem, kızıl, sarı, siyah veya gri tonlarında, göğüs ve ayaklarda beyaz lekeler görülebilen, tüyleri kısa ve bakımı kolay, yürüyüşü adımlarını yüksekten atan bir tarzda, tüy dökmeyen, karakteri çekingen ve sevgi dolu, sahibine çok bağlı, oyuncu ve zeki, yaramazlık yapmayı seven bir yapıda, av köpeği, bekçi köpeği ve bunun yanında şirin görünümü nedeniyle ev köpeği olarak yetiştirilen köpek ırkı.
 31. Floresan antikor deneyi.
 32. Meksika'Dan köken alan ve bu bölgeye Çin'den getirildiği düşünülen, eski Güney Amerika yerlilerince kutsal kabul edilen, bazıları bir insanın avucunun içine bile sığabilen, çok küçük yapılı, gözleri yuvarlak, büyük ve çok koyu bazılarında koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte, kulakları dik, yavruların kafataslarında büyüdüklerinde kendiliğinden kapanan yumuşak nokta bulunan, çoğunlukla karşılaşılan kısa tüylü tipinin yanı sıra uzun tüylü tipi de bulunan, açık kahve, sarı, kestane rengi, gümüş rengi ve çelik grisi başta olmak değişik renklerde görülebilen, cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bir yapıda, kıskanç ve ailesine bağlı, ev hayvanı olarak yetiştirilen, Amerika kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkı.
 33. İnternasyonal ünite.
 34. Türkiye'De Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen, ayrıca Akdeniz civarındaki Arap ülkelerinde, İsrail'de ve Kuzey Afrika ülkelerinde bulunan, vücudu beyaz renkli, baş boyun ayaklar kahverengi veya siyah olan, bazılarında başın ön kısmında yukarıdan aşağıya doğru uzanan beyazlık bulunan, koçlarda kuvvetli spiral boynuzlar varken dişileri boynuzsuz olan, boynuz baş ve bacakları çıplak, kuyruğu yağlı ve yuvarlak, memeleri gelişkin, sütçülük özellikleri iyi, sürü h
 35. Ana vatanı Japonya olan, ormanlarda ve açık arazilerde yaşayan sülün ırkı.
 36. İngiliz Toy Spanyel'in bir alt tipi olan Kral Charles ile Cocker Spanyel arasında yapılan birleştirmeler sonucu geliştirilen, yapı olarak Kral Charles Spanyel'den farklı olsa da ad benzerliği nedeniyle zaman zaman karıştırılan, kafatası düz, burnu konik, gözleri yuvarlak ve canlı, tüyleri uzun ve ipeksi ve hafif dalgalı, tüy rengi siyah-ten rengi, üç renkten oluşan veya Blenheim denen inci beyazı üzerine koyu kestane renkte, canlı, hareketli ve coşkulu, korkusuz ve sahibini memnun etmekten hoşlanan bir yapıda, koku ve görme duyusu kuvvetli, bekçi, avcı ve iz sürme yetenekleri olan günümüzde daha çok ev hayvanı olarak yetiştirilen köpek ırkı.
 37. Çerkez kökenli aileler tarafından üretilen tuzsuz, ağızda elastiki bir ses çıkaran, dokusu gözeneksiz, krem veya açık sarı renkte, yuvarlak kalıplar h
 38. Sakız koyunu.
 39. Tuj koyunu.
 40. Kuzey Avrupa kısa kuyruklu koyun sınıfına d
 41. İzlanda'Dan köken alan, soyunun 10. yüzyılda Norveç'ten İzlanda'ya getirilen sığırlardan geldiğine inanılan, İzlanda sığır varlığının çok küçük bir kısmını oluşturan, genellikle boynuzsuz, özellikle 6 temel renkte 100'den fazla değişik biçimde görülebilen, çoğunlukla kırmızı, kırmızı benekli veya çizgili, kahverengi ve siyah veya siyah benekli, ineklerine süt verimi ve sütteki protein onanı yönünde seleksiyon uygulanmış, öncelikle süt verimi yönünde yetiştirilen kombine verimli sığır ırkı.
 42. İngiliz ve Arap safkanların çiftleştirilmesiyle elde edilen ve en az % 25 Arap Atı genotipi taşıyan at.
 43. 17. yüzyılın sonlarından itibaren yarış yeteneği yüksek olan İngiltere'nin yerli at ırklarıyla 30'un üzerinde Arap aygırı kullanarak kombinasyon melezlemesi yöntemiyle yarış yeteneği ve hız yönünden seleksiyon uygulanarak elde edilmiş, başı büyük ve uzun, kulakları sivri ve az hareketli, boynu uzun ve kuvvetli, cidago uzun kuvvetli ve yüksek, bedeni uzun ve yandan bakıldığında dikdörtgen şeklinde, 6 adet bel omuruna sahip, daha çok al ve doru seyrek olarak kır ve yağız donlarına rastlanan, iklime uyma yeteneği yüksek, yarış ve spor amaçlı yetiştirilen, at ırkları içinde en hızlı koşan bir at ırkı.
 44. İngiltere'Den köken alan, vücudu orta büyüklükte, beyaz renkli, ayakları, memeleri, göz kapakları, burnu ve mermesi siyah ve bazen kırmızı benekli, boynuzsuz, ineklerinin memeleri vücuda sağlam bağlanmış ve sıkı yapıda, meme başları oldukça küçük ve siyah renkli, uysal mizaçlı ve sürü idaresi kolay, dayanıklı ve sert iklim koşullarına ve olumsuz hava koşullarına uyum sağlayabilen, hastalıklara karşı direnç gösterme eğiliminde, kolay buzağılayan, etinin mermerleşme oranı iyi, öncelikli olarak et verimi yönünde yetiştirilmesine rağmen süt verimi de yüksek, kombine verimli sığır ırkı.
 45. İngiltere'Den köken alan, Buldok ve şimdi nesli tükenmiş olan Eski Beyaz İngiliz Teriyeri başta olmak üzere Dalmaçya ve İspanyol Poyıntır gibi birkaç ırk melezlenerek geliştirilen ancak ümit edildiği gibi dövüş ringlerinde başarılı olamayan fakat Beyaz Kavalye adıyla köpek yarışmalarında ve İngiliz aristokrasisinde güçlü bir yer edinerek bu günlere ulaşmayı başaran, rengi beyaz, siyah, kaplan desenli, kızıl, açık kahve ve üç renkli olmak üzere kısa ve sık tüylü, en belirgin özelliği bir rugby topunu andıran uzun, üst kısmı neredeyse düz ve hiç alın çıkıntısı olmaksızın bir kavisle burunda son bulan kafa şekli olan, bir zamanlar köpek dünyasının gladyatörü olarak anılsa da artık oldukça yumuşamış doğasıyla kibar ve güvenilir karakterde uysal, cesur, korkusuz, kabadayı, etkin ve oyun düşkünü, önceleri koruma, fare avcısı ve bekçi köpeği olarak kullanılan fakat günümüzde insanları koruması ve eşlik etmesi için yetiştirilen köpek ırkı, Bull teriyer.
 46. Ölümcül akrodermatitis.
 47. Kökeni eski Asyatik mastılara dayanan fakat gelişimi İngiltere'de gerçekleşen, Orta Çağ orijinli "Buldok" adı, yalnızca küçük bir boğanın güçlü görünümünden değil aynı zamanda 19. yüzyılda yasaklanıncaya kadar devam etmiş boğa-köpek dövüşlerinden gelen, sağlam ve güçlü yapıda, kafası iri ve yanakları gözlerinin yanına kadar ulaştığından dolayı geniş, burnu kısa, basık ve geniş, üst dudakları sarkık ve alt çene dışa çıkık, gözleri yuvarlak, birbirinden ayrık ve koyu renkte, kulaklar küçük, ince, gül biçiminde ve geri doğru kıvrık, kuyruğu kısa ve aşağıda taşınan tarzda, tüyleri kızıl, kaplan desenli, sarı, soluk kırmızı veya beyaz veya bu renklerin birleşiminden oluşabilen, yüzü bazen koyu renkli olabilen, vücudu sıkı ve adaleli, bacaklarının kısa, güçlü ve vücudunun yanlarına konumlanmış olması nedeniyle paytak bir yürüyüş sergileyen, görünümü korkutucu olsa da tamamen güvenilir, sevdiklerine karşı kibar ve sevgi dolu, düşmana karşı ise oldukça cesur ve sert, horlamaları ünlü ve salyalı, eskiden dövüş köpeği olarak günümüzde ise ev hayvanı olarak yetiştirilen köpek ırkı.
 48. Ülkemizde doğal olarak yetişen, buğdaygiller familyasına bağlı çok yıllık iyi bir yem bitkisi.
 49. Çim üzerinde gelişen mantarlarda lolitrem A ve B adlı zehirlerin alınması sonucu özellikle koyunlarda birinci derecede sinirsel bozukluklar, kafa sallama, sallantılı yürüyüş ve şoka neden olan bir zehirlenme.
 50. İngiltere'Den köken alan, tarihi 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanan, 2. dünya savaşına kadar uzun yıllar kedi gösteri dünyasının en popüler kedisi olan, tüyleri kısa, dayanıklı ve tek kat, rengi kızıl, beyaz, mavi, siyah, krem, vizon, duman, tekir, lekeli ve çift renkli de olabilen, bazen içine kapanık bazen de hareketli ve canlı tam bir mahalle kabadayısı gibi davranan, uyumlu ve dayanıklı, kısa tüylü kedi ırkı.
 51. Genellikle İngiltere'de köpeklerde parazitlenen Batı Avrupa ve Kuzey Amerika'da da bulunan kene türü, Ixodes canisuga.
 52. Amerikan kukır spanyeli.
 53. Günümüzde İngiltere'de bulunan, yaygın olarak Kuzey İrlanda ve İskoçya'da da bulunan, beyaz renkli, karakteristik olarak sarkık ve yüzün çoğunu kaplayan uzun kulakları bulunan ve iyi kalitede domuz etine sahip domuz ırkı.
 54. Resmi olarak 1920 yılında belirlenmiş, ancak esas kaynağı bilinmeyen, Wales, Camberland ve Ulster ırklarından köken aldığı düşünülen, beyaz tüy rengi hariç diğer özellikleri bakımından Large Black ırkıyla benzerlik gösteren, beden yapısı uzun ve derin, kalça yapısı derin ve iyi gelişmiş, tüy rengi beyaz kulaklar ise geniş, ince ve yüze doğru sarkık, İngiltere'de bulunan en geniş yapılı domuz ırkı.
 55. İngiltere'Den köken alan, muhtemelen 300 yıl kadar önce İtalyan Poyıntır, tilki tazısı, Bloodhound, tazı, Newfoundland, Setter ve Buldok ırklarının birleştirilmesinden geliştirilmiş, Poyıntır adını, avını bulduğundan takındığı, avın yerini işaret eden kıpırtısız duruşundan alan, tüyleri kısa ve parlak, rengi genelde beyaz ancak parçalı veya benekli de olabilen, koku alma yeteneğiyle ünlü, büyük bir hızla geniş bir alanı tarayabilen, özellikle kuş avında iyi fakat diğer avlara da uyum sağlayabilen, sıcak havaları sert kışlara tercih eden, suyu sevmeyen, efsanevi avın yerini gösterme becerisine rağmen vurulan avı geri getirmesi pek beklenmeyen, günümüzde bir aile ve av köpeği olarak yetiştirilen köpek ırkı, poyıntır.
 56. İngiltere'Den köken alan, Setter adını köpek avı belirlediğinde sergilediği nerdeyse oturma pozisyonundan dolayı almış, kürkü benekli ve kendine özgü bir tarzda, tüyleri uzun, düz, ipeksi ve biraz dalgalı, rengi beyazla karışık mavimsi gri, sarımsı veya kahverengi benekli, bazıları üç renkli (siyah-beyaz ve pas rengi), kuyruğu, kulakları, bacakları ve vücudunun alt kısmı bol tüylü, diğer köpeklerle oynamaktan keyif alan, kendi başını alıp gezmekten hoşlanan, dayanıklı, çalışkan, süratli ve sessiz bir avcı olan, avcılık, vurulan avı getirme, iz sürme, avı belirleme ve bekçi köpekliği yetenekleri olan köpek ırkı.
 57. Bütün İngiliz av spanyellerinin modeli olup neşeli, cesur, çok dikkatli, güçlü uzun bacaklı ve diğer spanyellerden daha hızlı koşan av köpeği
 58. İngiliz av spanyellerinin modeli olan, neşeli, cesur, çok dikkatli, avı arama ve getirme konusunda çok dikkatli ve titiz, her türlü arazide, özellikle dikenli ve çalılık yerlerde kullanılan, güçlü uzun bacaklı ve öteki spanyellerden daha hızlı koşan, uzun tüylü ve sarkık kulaklı av köpeği.
 59. Geliştirilmesinde doğu Friesian, siyah yüzlü Leicester, Polled Dorset, Lleyn ırkları kullanılan, orta büyüklükte, boynuzsuz, beyaz renkte, memeleri iyi gelişmiş, yüzde ve bacaklarda yapağı bulunmayan sütçü koyun ırkı.
 60. İngiltere'Den köken alan, 1800'lü yıllarda çeşitli tazı ırklarının ve Greyhound, Buldok ve tilki Teriyeri ırklarının birleştirilmesiyle geliştirilen, son üç ırktan ani hızlanma, güç, kararlılık ve ava düşkün olma özelliklerini alan, dayanıklılığı ve kondisyonu çok iyi, tilki avında kullanılan ayrıca iz sürme ve bekçilikte de kullanılabilen, etkin, cesur ve iyi huylu, sahibine karşı itaatk
 61. İngiltere ve İrlanda'dan köken alan, hızlı büyüme ve vücudunun arka kesiminin ağırlığı ölçütlerine göre seleksiyon uygulanmış, öncelikli olarak et verimi yönünde yetiştirilen, 1800'lü yılların erken dönemlerinde Shorthon ırkı tarafından geride bırakılıncaya kadar İngiltere ve İrlanda'da kullanılan en yaygın ırk olan, nesli tükenmekte olan ırkları hayatta tutma kurumu tarafından yardım edilinceye kadar 200 yıl boyunca sayıları giderek azalmış, rengi kırmızı, gri, kahverengi veya alaca, sırtı (omurga kemiği hattı) beyaz renkli, etçi sığır ırkı.
 62. Avustralya'Dan köken alan, Avustralya, Yorkshire, Skye ve Cairn Teriyer ırkları kullanılarak 19. yüzyılda Avustralya'da geliştirilmiş, vücudu sıkı fakat hafif yapılı, uzun tüylü, kuyruğu genellikle kısaltılan, kürkü 12-15 cm uzunluğunda tek katmanlı, düz, parlak, ipeksi tüylerden, tüyler sırtın ortasında iki yana ayrılan, rengi mavi ve ten rengi olan, mavinin tonu gümüş, güvercin mavisi veya taş mavisi de olabilen, baş üzerindeki tüylerin rengi gövde renginden daha açık bir tonda olan, yavruları siyah renkte doğan, oldukça zeki, cesur, uyanık, sosyal, neşeli fakat biraz kıskanç, öğrenmeye istekli ve kolay eğitilen, küçük boyutu ve ipeksi nazik görüntüsüyle bağdaşmayacak kadar gözcü ve koruyucu, bekçi köpeği ve kucak köpeği olarak yetiştirilen köpek ırkı, Avustralya ipeksi teriyeri, Sidney teriyer.
 63. Sığırların bulaşıcı püstüler vulvovajinitisi.
 64. İnterlökinler.
 65. İran'Dan köken alan, soyunun uzun tüylü Ankara kedisinden geldiği düşünülen, Ankara kedisinden daha yoğun ve yünsü tüylü olmasının dışında fazla farkı olmayan, Avrupalılar tarafından tüylerinden ötürü beğenilerek yetiştirilen ve tüm uzun tüylü kedi yarışmalarının vazgeçilmez galibi olan, rengi genellikle tek renkler veya aynı rengin açıklı koyulu tonları olan, beyaz, siyah, mavi, kızıl, krem, mavi-krem, duman tonlarında olabilen, tüyleri uzun, sık, canlı ve gövdeden aşağıya akıyormuş gibi kabarık duran, omuzlar d
 66. Monositler ve makrofajlar tarafından üretilen protein tabiatında sitokin, monokin. T lenfositlere etki ederek lenfoproliferasyona neden olur ve hücresel bağışıklığı artırır.
 67. İran'Dan köken alan, tarihi M. Ö. 2100 yıllarına kadar uzanan, muhtemelen Afgan Tazısıyla akrabalığı bulunan, Bedeviler tarafından Allah'ın armağanı olarak kabul edilip asla satılmayan, en hızlı antilop olan gazel avında kullanılmış, ayrıca tilki, çakal ve tavşan avında da popüler olmuş, görünümü tam bir denge ve zarafet bütünü, son sürat hareket ederken alışılmadık biçimde dört ayağı da aynı anda yerden kesilen, ince bir tazı görünümünde, kuyruk ve kulak uçları tüylü, rengi siyah ve ten rengi, sarı, beyaz, krem, altın sarısı ve kızıl olabilen, alnında beyaz leke bulunan, kulakları uzun ve sarkık, parmak araları sert araziden korunmak için sık tüylerle kaplı, iyi huylu, duyarlı, kibar ve sevgi dolu, sadık fakat itaatk
 68. Tüy, incik, ayaklarında bulunan tüy rengiyle bu adı alan, Fransa ve Amerika'da bulunan, ağırlık bakımından siyah hindi ırkına benzeyen hindi ırkı.
 69. Çift iplikli DNA genom yapısına sahip, zarflı ve 120-300 nm büyüklükte virüslerin bulunduğu aile.
 70. Bunyaviridae familyasının Simbu alt grubuna d
 71. Çin'Den köken alan, binlerce yıldır bilinen ve avcı, bekçi ve kızak köpeği olarak kullanılan, kürkü ceket yapımında kullanılan ve eti Çin'de aranan bir yiyecek olan, belirgin iki özelliği siyah renkli dili ve ona sopa üzerinde yürüyormuş görüntüsü veren neredeyse düz arka bacakları olan, tüyleri sık, rengi kızıl, ten rengi, krem, siyah, mavimsi gri veya seyrek olarak beyaz ve her zaman tek renkli, kafa çevresindeki yeleleri aslan benzeri bir görüntü sergileyen, genellikle uslu olmasına rağmen aksi ve koruyucu da olabilen, ciddi ve oldukça bağımsız, inatçı ve itaat duyguları zayıf, Amerika ve İngiltere'de insanlara eşlik eden, bekçi ve koruma köpeği olarak yetiştirilen, dikkatle sosyalleştirildiğinde mükemmel bir aile köpeği olabilen köpek ırkı, Çov çov köpeği.
 72. Ana vatanı Hindistan, güneydoğu Çin, Tayland, Hindu-Çin, Seylan, Yeni Gine, Güney Afrika ve Avustralya olan, açık çayır ve otlaklar, alçak çalılıklar ve tarla kıyılarında yaşayan, üç alt türü bulunan, beyaz, gümüş, açık kahve mutasyonları olan, üreme yaşı on hafta, üreme zaman, uygun ısı ve ışık bulduğu zamanlarda Japon bıldırcınları gibi sürekli yumurtlayan bıldırcın ırkı.
 73. Orta ve Güney Amerika'da Trypanosoma cruzi adlı protozoonun neden olduğu, Reduvidae ailesinde bulunan Triatoma, Panstrongylus ve Rhodnius cinsi konik burunlu tahta kurularıyla taşınan, rezervuar konakları kedi, köpek, kemiriciler, armodillolar, yarasalar ve tilkiler gibi evcil ve yabani memeliler olan, akut, subakut ve kronik seyirli bir hastalık, Amerikan tripanosomozisi, Güney Amerika tripanosomozisi.
 74. Çin'Den köken alan, Alman siyah alaca ırkı boğaların Çin'in yerli sığırlarla birleştirilmesi sonucu geliştirilmiş, siyah beyaz alaca renkli, sütçü sığır ırkı.
 75. Kabuğu ve yağı karminatif, sindirim kanalının faaliyetlerini uyarmak, cinsel gücü artırmak ve tatlandırıcı amaçla kullanılan defnegiller familyasından cinnamomun casiia ağacının genç sürgünlerinin kurutulmuş kabuğu.
 76. Bantam.
 77. Türkiye'De Aydın ilinde bulunan, hayvanların yapağı rengi beyaz, bazen yüzde, bacaklarda ve karın tarafında açık kahverengi veya siyah lekeler bulunan, yapağısı halı kilim yapımında kullanılan koyun ırkı.
 78. [Öd100] [ÖD100] Öldürücü doz100.
 79. [Öd50] [ÖD50] Öldürücü doz50.
 80. Halep keçisi.
 81. Kuzeybatı İrlanda'dan köken alan, 1700'lü yıllardan beri yetiştirilen, vücudu küçük yapılı, doğuştan boynuzsuz, derisi açık renkli, eskiden gri, boz, siyah ve beyaz renkli hayvanlarla karşılaşılırken günümüzde kırmızı veya yan bölgeleri kırmızı beyaz renkli hayvanlarla karşılaşılan, uysal mizaçlı, boynuzsuz ve küçük yapılı olması nedeniyle sürü idaresi kolay, her türlü hava koşuluna, hastalıklara ve insektlere karşı dayanıklı, yemi etkili bir biçimde verime dönüştüren, mera kalitesinin düşük olduğu yerlerde küçük çaplı olarak yetiştirilen, et ve süt veriminin yüksek olması nedeniyle hem et hem de süt verimi yönünde yetiştirilen kombine verimli sığır ırkı.
 82. İrlanda'Dan köken alan, kurt tazısı familyasından gelen, tarihi çok eski, kurt avında ve savaşlarda kullanılmış, dünya üzerindeki en uzun boylu köpeklerden biri olan, yapılı ve kaslı, yapısının büyüklüğüne rağmen hareketleri rahat ve etkin, tüy yapısı kaba ve sert, rengi genellikle gri olmakla birlikte, grinin dışında kızıl, kahverengi, siyah veya beyaz olabilen, güç ve zarafeti yansıtan bir görünüme sahip, yumuşak huylu, sabırlı, nazik ve çok zeki, eğitimi pek çok ırka göre kolay, özellikle av amaçlı yetiştirilen köpek ırkı.
 83. İrlanda'Dan köken alan, çeşitli Setter, Spanyel ve Poyıntırlerden geliştirilen, muhtemelen tarihi İngiliz Setter'den daha eski olan, tüyleri ipeksi ve uzun, ayakları bile uzun tüylerle kaplı, rengi kestane ve kızıl arasında değişen ve bazen göğüs ve ayaklarda beyaz lekeciklere rastlanan, burun kısmının uzunluğu tüm kafanın yarısına eşit olan, burnu siyah veya kahverengi, enerjik, zeki, sevgi dolu ve oldukça etkin, bağımsız karakterinde ve eğitimi zaman alan, mükemmel koku alan, hızlı ve her alanda av yapabilen, yalnızca güzelliği için de yetiştirilen ve bu nedenle günümüzde av köpeğinden çok bir aile ve gösteri köpeği h
 84. İrlanda'Dan köken alan, muhtemelen Poodle, İrlanda Setteri veya Poodle, Curly-coated Retrivır arasında yapılan birleştirmeler sonucu geliştirilen, dış tüyleri kahverengi, kıvırcık ve sert, dış tüylerin altında en soğuk sularda bile ısı izolasyonu sağlayan iç tüyleri bulunan, kuyruğu fare kuyruğuna benzer biçimde tüysüz, baş üzerindeki tüy tutamı önüne düşerek gözleri kapatan tarzda, kulakları uzun ve dalgalı tüylerle kaplı, yüzücü bir ırk olduğundan ayakları perdeli, zeki, dayanıklı ve güçlü, en soğuk sularda bile avcılık görevindeki başarısıyla saygı ve popülarite kazanmış, 1800'lü yıllarda Amerika'da ördek avında yaygın olarak kullanılmış, Spanyel ırkı köpeklerin en büyüğü olan köpek ırkı.
 85. İrlanda'Nın Cork bölgesinden köken alan ve tarihi 2000 yıl kadar çok eskilere dayanan, ön bacakları uzun, düz ve adaleli, kuyruğu genelde
 86. İrlanda teriyeri.
 87. Kangal köpeği.
 88. Fransa'Da bulunan, öncelikli kullanımı kas gelişimi ve kuzularda büyüme oranının artırılması için koçların kullanılması olan, genellikle yapağı verimi için kullanılan, iri ve uzun yapılı, yapağı rengi beyaz olan koyun ırkı.
 89. Fransa'Nın Güneydoğu bölgelerinden köken alan, Charolais bölgesinde Shorthorn ırkının önemli rol oynadığı birleştirmeler sonucu geliştirilmiş, vücudu iri ve ağır yapılı, derisi yumuşak, gevşek ve renksiz, tüyleri krem renginde, karkas verimi yüksek etçi sığır ırkı.
 90. İlerleyici ataksi.
 91. Kulak kepçesinde oluşan hematomun kulak kıkırdağı zarına kadar derinleşen, S biçiminde bir ensizyonla boşaltılması ve kulak kepçesinin tüm katmanlarından geçen U dikişiyle dikilmesi.
 92. Çeşitli yemlerin verim değerini 1 kilogram arpayla karşılaştırma esasına dayanan, 1 kilogram arpayı 1 birim olarak kabul eden bir yem birimi sistemi.
 93. Muhtemelen 1700'lü yıllarda İskoç uzun tüylü Collie ve İzlandalı Yakkin arasında yapılan birleştirmeler sonucu geliştirilmiş, yüzyıllar boyunca İskoçya açıklarındaki Shetland koyun sürülerini güdüp korumuş, başı uzun ve uca doğru sivrileşen, uzun tüylü Collie'nin mükemmel bir minyatür kopyası görünümünde, güçlü, çevik, hafif ve güzel yapılı, kürkü gösterişli, uzun ve çift katmandan oluşan, dış kürk sık ve yünsü bir iç kürkü çevreleyen, burun kısmının üstü kafatasının üstüyle paralel, yelesi aslan benzeri bir görünüm oluşturan, rengi kahverengi ve siyahın çeşitli tonlarında ve mavi gri olabilen, zeki, sorgulayan ve meraklı bir ifadesi olan, burnu siyah, nazik, duyarlı, sadık ve gösterişli, oldukça hayat dolu ve eğitilebilirliği yüksek, itaat etmeye eğilimli en zeki köpeklerden biri olan, hem büyük sığır hem de küçükbaş hayvan güdümünde oldukça başarılı, çoban köpeği, bekçi köpeği ve son yıllarda dünyanın en popüler aile köpeklerinden biri olarak da yetiştirilen köpek ırkı, Shetland Çoban Köpeği.
 94. Nodüler fasya yangısı.
 95. İskoçya'Dan köken alan, İskoçya'nın dağlık bölgelerinde yüzyıllardır yaşayan, kayıtlı en eski ırklar arasında yer alan, kar ve yağmurun üzerinde çok az etkili olduğu, çok soğuk ve yağışlı yüksek bölgelerde yetiştirilebilen, değişik iklim koşullarına uyum sağlayabilen, hastalıklara dirençli, uzun kirpikleri ve başının üstündeki uzun ve aşağı doğru uzanan kılları gözlerini sineklerden koruyan, kolay strese girmeyen, genetik olarak hastalıklara dirençli, uzun boynuzlu, zeki ve uysal mizaçlı, eti yağsız, mermerleşme oranı iyi ve lezzetli, rengi genellikle kırmızı ve siyah, sarı ve gümüş-beyaz renkli de olabilen, tüyleri uzun, özellikle yüksek bölgelerde ve sert iklim koşullarda et verimi yönünde yetiştirilen etçi sığır ırkı.
 96. İngiltere'Den köken alan, soyu Greyhound'a dayanan, orta çağdaki İskoç kabile şeflerinin geyik avı için yetiştirdiği, bir zamanlar İskoç yüksek tabakasında popülaritesi nedeniyle İskoçya'nın kraliyet köpeği de denilen, 7.5 -10 cm 'lik telsi tüyleri, bıyığı, sakalı ve yelesiyle kendine özgü bir görüntüsü olan, rengi grinin çeşitli tonlarında, sarı veya çizgili olabilen, kuyruğu uzun ve düz veya kıvrık neredeyse yere kadar uzanan, kendine özgü bir ağlaması olan, kibar, sakin, sevgi dolu ve oldukça cesur bir yapıda, koku alma yeteneği çok güçlü ve çevik, günümüzde avlanma, iz sürme ve yarışlarda başarıyla kullanılan köpek ırkı.
 97. Pakistan'Dan Burma'ya kadar yayılım alanına sahip, ormanlık alanlarda yaşayan, çok hareketli, genellikle çiftler h
 98. Eski bir İngiliz ırkı olup dağlık yerlerde geliştirilmiş, vücudu orta irilikte beyaz, baş ve ayaklarda siyahlıklar bulunan, boynuzlu, süt ve döl verimi iyi olan koyun ırkı.
 99. Sığırların bulaşıcı rinotrakeitisi.
 100. İskoçya'Dan köken alan, tüyleri kısa, sık ve dokunulduğunda kadife hissi veren yumuşaklıkta, rengi mavi, kırmızı, beyaz siyah, krem, duman, şinşila, portakal renklerinde, tekir, parçalı ve iki renkli tipleri de bulunan, kulakları genetik olarak kıvrık kıkırdak yapıyla ilişkili olarak kıvrık duran, çeşitli olaylar karşısında kulakları aşağı yukarı hareket eden, uyum yeteneği yüksek, atılan nesneleri getirmekten büyük zevk alan ve iyi bir fare avcısı, akıllı, sakin huylu, yumuşak sesli, sadık ve evine bağlı, kıvrık kulaklarıyla tanınan ve Amerika'da popüler ilk on kedi arasında yer alan, kısa tüylü kedi ırkı.
 101. İskoçya'Dan köken alan, tüyleri orta uzunlukta, rengi lila, leylak ve çikolata dışında her renkte olabilen, genellikle mavi-krem ve beyaz, duman ve beyaz, siyah ve beyaz, mavi ve beyaz renkli, patileri ve kulakları tüylerle kaplı, kulakları genetik olarak kıvrık kıkırdak yapıyla ilişkili olarak kıvrık duran, kemik deformasyonlarına yatkın, uyum yeteneği yüksek, atılan nesneleri getirmekten büyük zevk alan ve iyi bir fare avcısı, akıllı, sakin huylu, yumuşak sesli, sadık ve evine bağlı, kıvrık kulaklarıyla tanınan ve Amerika'da popüler ilk on kedi arasında yer alan, uzun tüylü kedi ırkı.
 102. İskoç teriyer ırkı köpeklerde ve nadiren diğer ırklarda, 2-6 aylık yaştan itibaren, arka bacak kaslarında 1-30 dakika süren katılaşma, yürüyememe ve solunum hareketlerinin kısa süreli durmasıyla belirgin kalıtsal bozukluk.
 103. İngiltere'Den köken alan, 1700'lü yıllarda İskoçya'da geliştirilmiş, özellikle tilki, porsuk, samur ve tavşan gibi kovuklarda yaşayan hayvanların avında kullanılmış, dayanıklı, küçük yapılı, tüylerinin kesim biçimiyle daha da kısa görünen, bacakları kısa buna rağmen güçlü, etkin ve şaşırtıcı derecede çevik, tüyleri sık ve sert, alt tüyleri hava koşullarından onu koruyacak kadar kalın, rengi siyah, buğday sarısı veya kaplan desenli, kulakları dik ve düşünceli bir görünüm veren, burnu ve dişleri iri, alın çıkıntısı belirgin, gözleri koyu renk ve badem biçiminde, boynu adaleli, kuyruğu orta uzunlukta ve sırta doğru düz veya hafif kıvrık taşınan, cesur, dikkatli, koruyucu, sert fakat sevgi dolu, alışılmadık değişken davranış ve ruh h
 104. Bk. çizgesel kullanıcı arayüzü
 105. Bk. çok kullanıcılı zindan (oyunu)
 106. Bk. örneksel/sayısal
 107. Bk. özgün araç üreticisi
 108. Bk. özgünlük belgesi
 109. Bk. örneksel film kaydedici
 110. Bk. çok renkli grafik adaptörü
 111. Bk. üst düzeyli dil
 112. Bk. üst metin aktarım iletişim kuralı
 113. Bk. üst metin işaret dili
 114. Bk. çizgeleme aygıtı arayüzü
 115. Bk. iletim denetimi iletişim kuralı
 116. Bk. çok amaçlı genel ağ posta uzantıları
 117. Bk. öğleden önce
 118. Bk. ileti kuyruğu bilgi deposu
 119. Bk. örneksel sayısal dönüştürücü
 120. Bk. özdevinimli ses düzeyi kontrolü
 121. Bk. indirgenmiş komut takımı bilgisayarı
 122. Lernaea cinsine ait parazit türlerinin balıklarda oluşturduğu bir hastalık, Lerneaz.
 123. Beyaz benek hastalığı.
 124. Beyaz benek hastalığı.
 125. Eustrongylides cinsi nematotların balıkların vücut boşluğunda ve kaslarında kistlere neden olan bir hastalık.
 126. Omurgalılar (Vertebrata) grubuna giren, kemikli ve kıkırdaklı balıklar gibi çeneleri olan balıkların içinde bulunduğu bir üst sınıf.
 127. Diploblastik.
 128. İlaçların yapıları, hazırlanış biçimleri, özellik ve etkilerini konu alan bilim dalı, eczacılık bilimi, farmakoloji.
 129. Kültüre edilen genç çipuralarda, Iridoviridae familyasına ait bir virüsün neden olduğu, letarji, anemi ve solungaçlarda hiperemi ile karakterize bulaşıcı ve öldürücü viral bir hastalık.
 130. Chilodonella cyprini türü protozoon tarafından balıkların derisinde oluşturulan bir hastalık, Şilodonelloz.
 131. Şilodonella hastalığı.
 132. Balıkların vücut boşluğuna yerleşen Schistocephalus cinsi sestotların neden olduğu bir hastalık.
 133. İnsan ve hayvanların kanında yerleşen Schistosoma cinsi parazitlerin neden olduğu bir hastalık.
 134. Eubothrium cinsi sestotların, Salmonidae ailesine ait türlerde oluşturduğu bir hastalık.
 135. (en)Spanish fly.
 136. (en)Österreichische Artzneibuch.
 137. (en)Very low density lipoprotein.
 138. (en)Israel turkey meningoencephalitis.
 139. (en)Israeli Holstein Cattle.
 140. (en)Israeli Red Cattle.
 141. (en)Charollais Sheep.
 142. (en)Charolais Cattle.
 143. (en)Progressive sensory ataxia in Charolais.
 144. (en)Swedish Mountain Cattle.
 145. (en)Chocolate turkey.
 146. (en)Switzerland Mountain Dog.
 147. (en)Brown Swiss Cattle.
 148. (en)Swiss cheese.
 149. (en)Swiss tapeworm.
 150. (en)OEM preinstallation wizard.
 151. (en)Swiss Pharmacopoeia.
 152. (en)Chow Chow Dog.
 153. (en)Asian Blue Quail.
 154. (en)Chinese Black-And-White Cattle.
 155. (en)Cortex cinnamoni cassiae.
 156. (en)Bantam.
 157. (en)Çine Capari Sheep.
 158. (en)Good Laboratory Practice.
 159. (en)Pharmacopoeia of the People's Republic of China.
 160. (en)Thin-layer chromatography.
 161. (en)Good Agricultural Practice.
 162. (en)Good Manufacturing Practice.
 163. (en)Induction.
 164. (en)Very high density lipoproteins.
 165. (en)IFA.
 166. (en)Very high density lipoprotein.
 167. (en)Ijima's Copper Pheasant.
 168. (en)Ichthyophthirius disease.
 169. (en)Silky Terrier.
 170. (en)Infectious pustular vulvovaginitis.
 171. (en)Anglo Arab Horse.
 172. (en)English Horse.
 173. (en)British White Cattle.
 174. (en)English Bull Terrier.
 175. (en)Cheviot Sheep.
 176. (en)Lethal acrodermatitis of Bull terier dogs.
 177. (en)English Bulldog.
 178. (en)Lolium perenne poisoning.
 179. (en)Iridoviruses.
 180. (en)British Shorthair Cat.
 181. (en)British dog tick).
 182. (en)English Cocker Spaniel.
 183. (en)British Landrace Pork.
 184. (en)British Lop Pork.
 185. (en)English Pointer.
 186. (en)English Setter.
 187. (en)English Springer Spaniel Dog.
 188. (en)Shigella.
 189. (en)International Pharmacopeia.
 190. (en)British Milk Sheep.
 191. (en)English Longhorn Cattle.
 192. (en)Diploblastic.
 193. (en)Sinus venosus sclerae.
 194. (en)Pharmacology.
 195. (en)TCP header.
 196. (en)TCP utilities.
 197. (en)Irish Polled Cattle.
 198. (en)Irish Wolf Hound.
 199. (en)Irish Water Spaniel.
 200. (en)Irish Red Terrier.
 201. (en)Italian Landrace Pork.
 202. (en)Italian Mastiff.
 203. (en)Italian Merino.
 204. (en)Italian Greyhound.
 205. (en)International unit.
 206. (en)Interstitial filaments.
 207. (en)MIME encoding.
 208. (en)Ilkovic equation.
 209. (en)Shepherd Dog.
 210. (en)Chihuahua Dog.
 211. (en)Çeşme Sheep.
 212. (en)Infectious Bovine Rhinotacheitis.
 213. (en)Ivanov reagent.
 214. (en)Cavalier King Charles Spaniel.
 215. (en)İmroz Sheep.
 216. (en)IMVIC.
 217. (en)Icelandic Cattle.
 218. (en)Turkish Ministry of Health General Directorate of Pharmaceuticals and Pharmacy of Turkey.
 219. (en)Pharmaceutical Manufacturers Association of Turkey.
 220. (en)Cildir Sheep.
 221. (en)Good Pharmacy Practice.
 222. (en)Pharmaceutical and Chemical Industry Research and Development Foundation.
 223. (en)Dioic.
 224. (en)Lethal dose 100.
 225. (en)Lethal dose 50.
 226. (en)İsensee and Zepp method.
 227. (en)Red sea bream iridoviral disease.
 228. (en)Scandinavian feed unit.
 229. (en)Chagas disease.
 230. (en)Good Clinical Practice.
 231. (en)Collie granuloma.
 232. (en)Ege University Drug Research and Development and Pharmacokinetic Research Center.
 233. (en)Scoth-Highland Cattle.
 234. (en)Scottish Deer Hound.
 235. (en)Scottish Blackface Sheep.
 236. (en)Scottish Fold Shorthair Cat.
 237. (en)İL.
 238. (en)Scottish Fold Longhair Cat.
 239. (en)Domascus Goat.
 240. (en)İL-1.
 241. (en)Scotch cramp.
 242. (la)Eustrongylidosis
 243. (la)Chilodonellosis
 244. (la)Schistocephalosis
 245. (la)Schistosomiasis
 246. (la)Ichthyophthiriosis
 247. (la)Lolium perenne
 248. (la)Lolium italicum
 249. (la)Lernaeasis
 250. (la)Gnathostomata
 251. (la)Eubothriosis

iki

 1. Birden sonra gelen sayının adı.
 2. Bu sayıyı gösteren 2, II rakamlarının adı.
 3. Birden bir artık
 4. (en)Breath Iki refers more to the physical act of respiration, while kokyu signifies the deeper cosmological aspects of breathing.
 5. (en)Breath The physical act of respiration Also will power.
 6. (en)Dual.
 7. (en)Dyad.
 8. (en)Twain.
 9. (en)Couple.
 10. (en)Brace.

ab

 1. Su.
 2. Hayat suyu.
 3. Mec. Çok tatlı.
 4. Ölümsüzlük.
 5. Bk. Avrupa Birliği
 6. Lâtince ...den, ...dan anlamına gelen önek.
 7. (en)The eleventh month of the civil year; the fifth month of the ecclesiastical year in the Jewish calendar.
 8. (en)The muscles of the abdomen.
 9. (en)At-Bats.
 10. (en)Abdominal muscle FA - a tone of the scale OM - a mantra.

aba

 1. Eskiden çeşitli giyeceklerin yapımında kulanılan yünden kaba ve kalın bir tür kumaş.
 2. Yünün dövülmesiyle yapılan kalın ve kaba kumaş.
 3. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük
 4. Dervişlerin giydiği abadan yapılmış, önü açık hırka
 5. Eskiden dervişlerin giydiği yakasız ve bol, uzun üstlük.
 6. Bu kumaştan yapılmış olan
 7. Abla.
 8. Anne.
 9. Nine, anneanne.
 10. Ekseriyetle yünden yapılmış, bol giyimli bir libas, elbise. (Peygamber Efendimiz de (A.S.M.) bu libası giyerlerdi.)

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ababaaba güreşiabacıabacılıkabadiabajurabajurcuabajurculukabajurlu
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın