kreatin fosfat ne demek?

 1. Omurgalıların kas ve beyin dokusunda bulunan, kas kasılması için kısa süreli bir enerji kaynağı olan, kas egzersizleriyle ATP düzeyi azalınca fosforil grubunu yeniden ATP oluşturmak üzere ADP'ye vererek kaslardaki ATP düzeyini sabit tutmaya yarayan, kreatin ve fosforik asitten oluşmuş, yüksek enerjili fosfatın önemli bir depo biçimi ve fosfoguanidin türevi organik bir bileşik, kreatin fosforik asit, fosfokreatin.
 2. (en)Creatine phosphate.

kreatin fosfokinaz

 1. Kreatin kinaz.
 2. (en)Creatine phosphokinase.

kreatin fosforik asit

 1. Kreatin fosfat.
 2. (en)Creatine phosphoric acid.

fosfat

 1. Yapay gübre ve bazı ilaçların yapımında kullanılan fosforik asidin tuzu veya esteri.
 2. Bir anyon içerisinde fosforun merkez atom alduğunu gösterir. PO4-3 radikali taşıyan orto fosforik asitin tuzu. M3PO4 (orto)fosfat, normal veya tersiyer fosfat. M2HPO4 hidrojen (orto)fosfat, mono asit, monohidrik, dibazik veya ikincil fosfat, MH2PO4 dihidrojen (orto) fosfat diasit, dihidrik, monobazik veya birincilfosfat, (M,M')PO4 çift fosfat, (M,M',M")PO4 üçlü fosfat. Diğer fosforik asit tuzları; M4P2O6 veya hipofosfat MPO3, metafosfat M4P2O7, pirofosfat.
 3. Fosforik asidin tuz, ester veya anyon formu. Özellikle ortofosfatı belirtmek için kullanılır.
 4. Fosforik asit (H3PO4) tuzlarının kökü.
 5. (en)Phosphate.
 6. (fr)Phosphate

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kreatin fosfokinazkreatin fosforik asitkreatin kinazkreatinkreatinazkreatineazkreatinemikreatinfosfatkreatininkreatinin klerensikreatifkreastekreasyonkreasyonizmfosfatfosfat bileşiğifosfat kayasıfosfat örtmefosfat örtüfosfat translokazfosfatazfosfataz testfosfatazemifosfatemifosfajenfosfaminfosfos çıkmakfos septikfoseptik
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın