kreatin kinaz ne demek?

 1. Kas ve beyin dokusunda ATP ve kreatinden, kreatin fosfat ve ADP oluşturan veya bu reaksiyonu ters yönde katalize eden, magnezyumla aktive edilen, miyokard infarktüsü ve kas hastalıklarında serumda düzeyi yükselen transferaz sınıfından bir enzim, CK, CPK, kreatin fosfokinaz.
 2. (en)Creatine kinase.

kreatin fosfat

 1. Omurgalıların kas ve beyin dokusunda bulunan, kas kasılması için kısa süreli bir enerji kaynağı olan, kas egzersizleriyle ATP düzeyi azalınca fosforil grubunu yeniden ATP oluşturmak üzere ADP'ye vererek kaslardaki ATP düzeyini sabit tutmaya yarayan, kreatin ve fosforik asitten oluşmuş, yüksek enerjili fosfatın önemli bir depo biçimi ve fosfoguanidin türevi organik bir bileşik, kreatin fosforik asit, fosfokreatin.
 2. (en)Creatine phosphate.

kreatin fosfokinaz

 1. Kreatin kinaz.
 2. (en)Creatine phosphokinase.

kinaz

 1. ATP'den bir fosfor grubunu alıcıya taşıyan herhangi bir enzim.
 2. Aktif bir enzim içine bir zymogon transfer eden veya aktive eden, canlı dokuda bir madde.
 3. Hekzokinaz gibi, fosfat transfer eden enzim grubunun son eki.
 4. Proenzimi aktive ederek onun enzim h
 5. (en)Kinase.
 6. (fr)Kinase

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kreatin fosfatkreatin fosfokinazkreatin fosforik asitkreatinkreatinazkreatineazkreatinemikreatinfosfatkreatininkreatinin klerensikreatifkreastekreasyonkreasyonizmkinazkinazlarkinazolinkinazolinlerkinakinaestheickinaesthesiakinaesthesia kinesthesiskinaesthesiskinkin bağlamakkin beslemekkin beslemeyenkin dolu
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın