kreatin fosfokinaz ne demek?

 1. Kreatin kinaz.
 2. (en)Creatine phosphokinase.

kreatin

 1. Omurgalı kasında bulunan azotlu bir bileşik. Kasın kasılması sırasında ATP sağlanması içinkreatin fosfat olarak ADP'ye yüksek enerjili fosforu grubu veren bileşik.
 2. Glisinden, arjininin guanido grubundan ve bunlara ek olarak S-adenozil-metiyoninden bir metil grubunun katılmasıyla sentezlenen, fosfokreatin şeklinde omurgalı kasında bulunan, kas kasılması için depo enerji kaynağını oluşturan, azotlu bir organik bileşik. Kas kasılması sırasında hücre içi ATP seviyesini sürdürmek için kreatin fosfat olarak ADP'ye yüksek enerjili fosfor grubunu veren bileşik.
 3. Vücutta oluşan ve kanda belli bir düzey gösteren azotlu bir bileşik.
 4. (en)Creatine.
 5. (fr)Créatine

kreatin fosforik asit

 1. Kreatin fosfat.
 2. (en)Creatine phosphoric acid.

kreatin fosfat

 1. Omurgalıların kas ve beyin dokusunda bulunan, kas kasılması için kısa süreli bir enerji kaynağı olan, kas egzersizleriyle ATP düzeyi azalınca fosforil grubunu yeniden ATP oluşturmak üzere ADP'ye vererek kaslardaki ATP düzeyini sabit tutmaya yarayan, kreatin ve fosforik asitten oluşmuş, yüksek enerjili fosfatın önemli bir depo biçimi ve fosfoguanidin türevi organik bir bileşik, kreatin fosforik asit, fosfokreatin.
 2. (en)Creatine phosphate.

fosfokinaz

 1. Bir moleküle fosfat grubu eklenmesini katalizleyen enzim.
 2. Bir moleküle fosfat grubu eklenmesini katalizleyen enzim.
 3. Bir moleküle fosfat grubu eklenmesini katalizleyen enzim.
 4. (en)Phosphokinase.
 5. (fr)Phosphokinase

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kreatin fosforik asitkreatin fosfatkreatinkreatin kinazkreatinazkreatineazkreatinemikreatinfosfatkreatininkreatinin klerensikreatifkreastekreasyonkreasyonizmfosfokinazfosfokreatinfosfokreatinazfosfofosfoarjininfosfodiester bağlantısıfosfodiesterazfosfodiesteraz inhibitorü
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın