kene ağacı ne demek?

 1. Kene otu.

kene

 1. Koyun, köpek, at vb. hayvanların veya insanların derisinde asalak olarak yaşayan, bulaşıcı hastalıklara sebep olan böceklerin genel adı, sakırga.
 2. Eklem bacaklı hayvanlardan, örümceğimsiler (Arachnoidea) sınıfının,keneler (Acarina) takımından, erginleri koyun, köpek vb. üzerinde, kan emerek asalak yaşayan, 4 mm. kadar boyda olan dişisi kan emdikten sonra 12 mm. kadar şişebilen, gözleri bulunmayan bir tür. Akar.
 3. İnsan ve hayvanlara saldırarak, kan emici, ağılayıcı, sokup sömürücü özelliklerinden başka, çeşitli hastalıklar bulaştırmasıyle de suçlu görülen örümceğimsi eklembacaklıların genel adı; sakırga, kırışak, yavsı.
 4. Acarina alt takımı. Ixodida takımında Ixodoidea üst ailesinde bulunan, yumuşak (Argasidae) ve sert (İxodidae) keneler olmak üzere
 5. Hayvanın etine yapışıp kanını emen küçük bir böcek.
 6. (en)Tick.
 7. (en)Wood tick.
 8. (en)Acarid.
 9. (en)Hawk moth.
 10. (en)Mite.

kene ateşi

 1. Rickettsia, Anaplasma, Babesia veya Borrelia türleri gibi çeşitli organizmaların insan ve hayvanlara kenelerle bulaşması sonucunda oluşan herhangi bir enfeksiyöz hastalık, kene kaynaklı ateş.
 2. (en)Tick fever).

kene enfestasyonları

 1. Yumuşak (Argasidae) ve sert (Ixodidae) kenelerin neden olduğu enfestasyonlar.
 2. (en)Tick infestations.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kene ateşikene enfestasyonlarıkene felcikene gibi yapışmakkene gözkenekene hummasıkene kaynaklı ateşkene kaynaklı meningopolinöritiskene kaynaklı virüskenken drydenken keseykenakenadağacı damarlı boyamakağacı kurt, insanı dert yerağacımsıağacın karekteristik yapısına sahip olanağacın kurdu içinde olurağacın meyvesi olunca, başını aşağı salarağacın tepesindeağacın tepesindekiağacın yaşını gösteren halkalarağacaağaca balta vurmuşlar sapı bedenimden demişağaca benzeyenağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olurağaca çıkarmakağaağa aitağa arzıağa borç eder, uşak harçağa bölüğü
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın