kene ne demek?

 1. Koyun, köpek, at vb. hayvanların veya insanların derisinde asalak olarak yaşayan, bulaşıcı hastalıklara sebep olan böceklerin genel adı, sakırga.
 2. Eklem bacaklı hayvanlardan, örümceğimsiler (Arachnoidea) sınıfının,keneler (Acarina) takımından, erginleri koyun, köpek vb. üzerinde, kan emerek asalak yaşayan, 4 mm. kadar boyda olan dişisi kan emdikten sonra 12 mm. kadar şişebilen, gözleri bulunmayan bir tür. Akar.
 3. İnsan ve hayvanlara saldırarak, kan emici, ağılayıcı, sokup sömürücü özelliklerinden başka, çeşitli hastalıklar bulaştırmasıyle de suçlu görülen örümceğimsi eklembacaklıların genel adı; sakırga, kırışak, yavsı.
 4. Acarina alt takımı. Ixodida takımında Ixodoidea üst ailesinde bulunan, yumuşak (Argasidae) ve sert (İxodidae) keneler olmak üzere
 5. Hayvanın etine yapışıp kanını emen küçük bir böcek.
 6. (en)Tick.
 7. (en)Wood tick.
 8. (en)Acarid.
 9. (en)Hawk moth.
 10. (en)Mite.
 11. (en)Blood sucking insect like tick.
 12. (al)Zecke
 13. (fr)Tique
 14. (la)Ixodes ricinus

kene ağacı

 1. Kene otu.

kene ateşi

 1. Rickettsia, Anaplasma, Babesia veya Borrelia türleri gibi çeşitli organizmaların insan ve hayvanlara kenelerle bulaşması sonucunda oluşan herhangi bir enfeksiyöz hastalık, kene kaynaklı ateş.
 2. (en)Tick fever).

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kene ağacıkene ateşikene enfestasyonlarıkene felcikene gibi yapışmakkene gözkene hummasıkene kaynaklı ateşkene kaynaklı meningopolinöritiskene kaynaklı virüskenken drydenken keseykenakenad
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın