dere kuşu ne demek?

 1. Bk. su karatavuğu

su karatavuğu

 1. Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının,su karatavuğugiller (Cinclidae) familyasından, 18 cm kadar uzunlukta, sırtı kül rengi, karnı pas kırmızısı, Kuzey Afrika, Avrupa ve Kuzey Asya'da hızlı akan ırmak kenarlarında yaşayan, Türkiye'de Orta Anadolu'da kışlayan, diğer bölgelerde devamlı görülen, küçük yengeçler, su böcekleri ve küçük balıklarla beslenen bir tür. Dere kuşu.
 2. (en)Dipper.
 3. (fr)Cinde plongeur
 4. (la)Cinclus cinclus

dere kayası

 1. (Gobio) Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının sazangiller (Cyprinidae) familyasından (bk.) bir balık cinsi. Uzunluğu 12-18 cm. Anadolu ve Avrupa tatlı sularında yaşar. Eti çok lezzetlidir. Güney gobio ve Güney fluviatilis olmak üzere iyi bilinen iki türü • vardır.
 2. Kemikli balıklardan sazangiller (Cyprinidae) familyasından, 18 cm kadar uzunlukta olabilen, Anadolu ve Avrupa tatlı sularında yaşayan, eti lezzetli türleri içeren bir cins.
 3. (en)Gudgeons.
 4. (al)Gründlings
 5. (fr)Goujons
 6. (la)Gobio

dere alabalığı

 1. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının alabalıkgiller (Salmonidae) familyasından, eti çok lezzetli, Kuzey Amerika tatlı sularında yaygın olan bir tür.
 2. (en)Brooktrout.
 3. (fr)Saumon de fontaine
 4. (la)Salmo fontinalis

Türetilmiş Kelimeler (bis)

dere kayasıdere alabalığıdere alabaligidere bülbülüdere dam deresidere dokuz gözlüsüderedere incir kuşudere iskorpitidere iskorpitigillerdere iskorpitleriderder akapder demezder encodedder hatırkuşu kuşla avlarlarkuşun ince tuylerikuşun tüylerikuşurkuşuri eşcarkuşutakuşkuş ağıkuş akarıkuş avcısıkuş avı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın