çarpan balığı ne demek?

 1. Levrekgillerden, yüzgeçleri dikenli ve zehirli, eti sevilen bir balık, trakunya (Trachinus draco).
 2. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının,çarpan balığıgiller (Trachinidae) familyasından, 25-40 cm kadar uzunlukta, sırt yüzgecindeki dikenleri çok zehirli, Marmara, Akdeniz ve Atlantik Okyanusu'nda yaşayan bir tür. Trakunya.
 3. Kemikli balıklardan çarpan balığıgiller (Trachinidae) familyasından 40 cm kadar uzunlukta olabilen, sırt yüzgecindeki dikenleri çok zehirli, Marmara, Akdeniz ve Atlantik Okyanusu'nda yaşayan bir tür, trakonya.
 4. (en)Gerater weever.
 5. (fr)Grande vive
 6. (la)Trachinus draco

çarpan balığıgiller

 1. Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçtiler (Acanthopterygii) alt takımından, başları büyük ve dikenli, sırt yüzgeçleri zehirli dikenlerden yapılmış, Akdeniz ve Avrupa denizlerinde yaşayan türlere sahip bir familya.
 2. Kemikli balıklardan ışın yüzgeçliler (Actinopterygii) alt sınıfından, başları büyük ve dikenli sırt yüzgeçleri zehirli dikenlerden yapılmış, Akdeniz ve Avrupa denizlerinde yaşayan türlere sahip bir familya.
 3. (en)Weevers.
 4. (fr)Trachinidés
 5. (la)Trachinidae

çarpan

 1. Başarma işi.
 2. Bir işte elde edilen yararlı sonuç, muvaffakiyet
 3. Bir çarpma işleminde çarpılan sayının kaç kez tekrarlanacağını gösteren sayı, çoğaltan.
 4. Bk. çoğaltan
 5. (en)Striking.
 6. (en)Heady.
 7. (en)Multiplier.
 8. (en)Factor.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çarpan balığıgillerçarpançarpan katsayısıçarpan şeyçarpan teoremiçarpanaçarpana yüzlüçarpanakçarpanbalığıçarpanbalığıgillerçarpaçarpacakçarpak kıyıçarpalaçarpbalığı çokbalığa aitbalığa çıkmakbalığa gittibalıbalı olan bal yemez mibalı parmağı uzun yemez, kısmetlisi yerbalıbaş
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın