çarpan ne demek?

 1. Başarma işi.
 2. Bir işte elde edilen yararlı sonuç, muvaffakiyet

  Bu başarı, onu garip bir yolda boşluk ve yalnızlık içinde bırakmıştı.

  H. E. Adıvar
 3. Bir çarpma işleminde çarpılan sayının kaç kez tekrarlanacağını gösteren sayı, çoğaltan.
 4. Bk. çoğaltan
 5. (en)Striking.
 6. (en)Heady.
 7. (en)Multiplier.
 8. (en)Factor.

başarma

 1. Başarmak işi
 2. (en)Success.
 3. (en)Accomplishment.
 4. (en)Achievement.

çoğaltan

 1. Çarpan.
 2. Gelir harcama modelinde, otonom kalemlerin herhangi birinde ortaya çıkan değişmenin reel gayrisafi yurtiçi hasıla üzerinde yarattığı etkiyi gösteren, 1931 yılında ilk kez Richard F. Kahn tarafından geliştirilen ve daha sonra da J. M. Keynes tarafından ayrıntılandırılarak kullanılan katsayı. Bu katsayı otonom harcamanın türüne göre farklı terimlerle tanımlanmaktadır.
 3. (en)Multiplier, multiplier coefficient.

çarpan balığı

 1. Levrekgillerden, yüzgeçleri dikenli ve zehirli, eti sevilen bir balık, trakunya (Trachinus draco).
 2. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının,çarpan balığıgiller (Trachinidae) familyasından, 25-40 cm kadar uzunlukta, sırt yüzgecindeki dikenleri çok zehirli, Marmara, Akdeniz ve Atlantik Okyanusu'nda yaşayan bir tür. Trakunya.
 3. Kemikli balıklardan çarpan balığıgiller (Trachinidae) familyasından 40 cm kadar uzunlukta olabilen, sırt yüzgecindeki dikenleri çok zehirli, Marmara, Akdeniz ve Atlantik Okyanusu'nda yaşayan bir tür, trakonya.
 4. (en)Gerater weever.
 5. (fr)Grande vive
 6. (la)Trachinus draco

çarpan balığıgiller

 1. Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçtiler (Acanthopterygii) alt takımından, başları büyük ve dikenli, sırt yüzgeçleri zehirli dikenlerden yapılmış, Akdeniz ve Avrupa denizlerinde yaşayan türlere sahip bir familya.
 2. Kemikli balıklardan ışın yüzgeçliler (Actinopterygii) alt sınıfından, başları büyük ve dikenli sırt yüzgeçleri zehirli dikenlerden yapılmış, Akdeniz ve Avrupa denizlerinde yaşayan türlere sahip bir familya.
 3. (en)Weevers.
 4. (fr)Trachinidés
 5. (la)Trachinidae

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çarpan balığıçarpan balığıgillerçarpan katsayısıçarpan şeyçarpan teoremiçarpanaçarpana yüzlüçarpanakçarpanbalığıçarpanbalığıgillerçarpaçarpacakçarpak kıyıçarpalaçarp
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın