som balığı ne demek?

  1. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, alabalıkgiller (Salmonidae) familyasından, 1.5 m kadar uzunlukta, sürüler yapan, Atlantik Okyanusu kıyılarında yaşayan, ilkbaharda tatlı sulara göç eden ve sonbaharda yumurta bırakan, yavruları birkaç sene ırmaklarda kaldıktan sonra denizlere geçen, rengi çok değişik olabilen bir tür.
  2. Kemikli balıklardan, alabalıkgiller (Salmonidae) familyasından, 1,5 m kadar uzunlukta olabilen, sürüler yapan, Atlantik Okyanusu kıyılarında yaşayan, ilkbaharda göç eden ve sonbaharda yumurta bırakan, yavruları birkaç yıl ırmaklarda kaldıktan sonra denizlere geçen, rengi çok değişik olabilen bir tür.
  3. (en)Salmon.
  4. (en)True salmon.
  5. (fr)Saumon commun
  6. (la)Salmo salar

som balığı yağı

  1. Som balığı konserve artıklarının özütlemeyle elde edilen ve vitamin kaynağı olan fakat insan beslenmesinde kullanılmayan bir yağ.
  2. (en)Salmon oil.

som balığı yavrusu

  1. (en)Samlet, salmon peel, salmon peal.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

som balığı yağısom balığı yavrususom baligi nehrisom baligi yagisomsom altınsom çatkısom çekme borusom hastalığısom katmansoso amazed toso and soso asso as tobalığı çokbalığa aitbalığa çıkmakbalığa gittibalıbalı olan bal yemez mibalı parmağı uzun yemez, kısmetlisi yerbalıbaş
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın