som altın ne demek?

 1. (en)Solid gold, pure gold.

som balığı

 1. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, alabalıkgiller (Salmonidae) familyasından, 1.5 m kadar uzunlukta, sürüler yapan, Atlantik Okyanusu kıyılarında yaşayan, ilkbaharda tatlı sulara göç eden ve sonbaharda yumurta bırakan, yavruları birkaç sene ırmaklarda kaldıktan sonra denizlere geçen, rengi çok değişik olabilen bir tür.
 2. Kemikli balıklardan, alabalıkgiller (Salmonidae) familyasından, 1,5 m kadar uzunlukta olabilen, sürüler yapan, Atlantik Okyanusu kıyılarında yaşayan, ilkbaharda göç eden ve sonbaharda yumurta bırakan, yavruları birkaç yıl ırmaklarda kaldıktan sonra denizlere geçen, rengi çok değişik olabilen bir tür.
 3. (en)Salmon.
 4. (en)True salmon.
 5. (fr)Saumon commun
 6. (la)Salmo salar

som balığı yağı

 1. Som balığı konserve artıklarının özütlemeyle elde edilen ve vitamin kaynağı olan fakat insan beslenmesinde kullanılmayan bir yağ.
 2. (en)Salmon oil.

altın

 1. Bu elementten yapılmış
 2. Üstün nitelikli, değerli.
 3. Atom sayısı 79, atom ağırlığı 196,9 olan, 1064 °C'de eriyen, kolay işlenen, yüksek değerli, paslanmaz element, zer (simgesi Au).
 4. Altından yapılmış sikke.
 5. Doğada az bulunması dolayısıyla para olarak kullanılan ya da devletlerce para karşılığında saklanan değerli maden.
 6. Simgesi Au, atom numarası 79, atom kütlesi 196,97 g, yoğunluğu 19,32 g/mL, e.n. 1064,76
 7. 1. parlak, san renkte, paslanmayan, kolay işlenebilen, ziynet eşyası olarak da kullanılan maden, zer, zeheb. 2. örfte kadın adı olarak kullanılır. zerrin (bkz. zerrin).
 8. Parlak sarı renkte, kolay işlenen, değerli paslanmaz maden.
 9. Mec. Değerli, nitelikli, eşi bulunmaz.
 10. Sarı renkli, yumuşak, dövülgen ve esnek bir soy metal. A. A. 197.2; A. S. 79.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

som balığısom balığı yağısom balığı yavrususom baligi nehrisom baligi yagisomsom çatkısom çekme borusom hastalığısom katmansoso amazed toso and soso asso as toaltınaltın adamaltın adı pul oldu, kız adı dul oldualtın adını bakır etmekaltın ağacıaltın ağaçaltın anahtaraltın anahtar her kapıyı açaraltın arayıcısıaltın asaaltıaltı açılıaltı alayaltı alay üstü kalayaltı aminopenisillanik asit
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın