mürekkep cümle ne demek?

 1. Bk. birleşik cümle
 2. Bk. birleşik tümce

birleşik cümle

 1. Bir evya birkaç yan cümle veya ara cümle ile bir temel cümleden kurulan cümle.
 2. İçinde esas yargının bulunduğu bir temel cümle ile, temel cümleyi anlam ve görev bakımından tamamlayan, yüklemi çekimli olan ve değişik yapı özelliklerine sahip bulunan bir veya daha fazla yardımcı cümleden oluşmuş cümle türü: Kendileri için değil, kendi hayatında ve kendin için seviyordun. Eğer seçtiğin devri meselelerinde arasaydın, o zaman her şey değiştirdi (A. H. Tanpınar, Huzur, s. 302). Arasıra, âhiretten haber gelseydi, ölüm bu kadar müthiş olmayacaktı (Y. K. Karaosmanoğlu, Erenlerin Bağından, s. 46). Dünyanın başka yerlerinde öyle memleketler vardır ki, düzenini periler kurdu zannedersiniz (Y. K. Karaosmanoğlu, göst. e. s. 112). Fakat bir yaştan sonra babalar sustu mu, oğullar onlara cevap vermek ihtiyacını duyarlar (A. Ş. Hisar, Fahim Bey ve Biz, s. 86). Bu hususta gûya birçok tecrübeleri varmış gibi, beceriklidirler (A. Ş. Hisar, Geçmiş Zaman Fıkraları, s. 247). Felâketim şu ki, ben zaman zaman kendimi bulan adamım. (A. H. Tanpınar, Abdullah Efendiin Rüyaları, s. 117). Gül gibi gelinimi görmez de, ağacın doruğunu görür. (Y. Kemal, Ortadirek, s. 128). Görünüşte dal, meyvanın aslıdır, fakat hakikatta dal, meyva için var olmuştur (Mevlânâ, Mesnevi IV, s. 43) vb. ||birleşik cümlenin ki’libirleşik cümle, iç içebirleşik cümle ve şartlıbirleşik cümle gibi türleri vardır. Bunlara bk.
 3. (en)Com- pound sentence.
 4. (fr)Phrase composée

mürekkep akıtmak

 1. (en)Splutter, sputter.

mürekkep balığı

 1. Kafadan bacaklılardan, ılıman ve sıcak denizlerde yaşayan, eti yenen, kendini korumak için siyah renkli bir sıvı salarak suyu bulandıran bir yumuşakça, supya (Sepia officinalis).
 2. Kafadan ayaklılar (Cephalopoda) sınıfından, 20 cm kadar uzunlukta, söbe biçiminde vücutlu, 8 kollu ve 2 uzun dokunaçlı olan, denizlerde yaşayan bir yumuşakça türü.
 3. Kafadan ayaklılar (Cephalopoda) sınıfından, 20 cm kadar uzunlukta olabilen, oval vücutlu ve 8 kollu, 2 uzun dokunacı olan ve denizlerde yaşayan bir yumuşakça türü.
 4. (en)Squid.
 5. (fr)Sèche officinale
 6. (la)Sepia officinalis

cümle

 1. Bir yargı bildirmek için tek başına çekimli bir fiil veya çekimli bir fiille kullanılan kelimeler dizisi, tümce
 2. Dizge, sistem.
 3. Bütün, hep.
 4. Herkes
 5. Bk. küme
 6. Hep, bütün, tam.
 7. (en)Sentence.
 8. (en)Clause.
 9. (en)Proposition.
 10. (en)System.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

mürekkep akıtmakmürekkep balığımürekkep balıklarımürekkep devletmürekkep faizmürekkepmürekkep fiilmürekkep gibimürekkep gözmürekkep hadisemürekkebmürekkebatmürekkebin soğurma özelliğimüreamürebbamürebbebmürebbimürebbibcümlecümle alemcümle başı bağlaçlarıcümle bilgisicümle dışı ögelercümle eklemlericümle i asliyecümle i basıtecümle i emriyecümle i emriye yi şartiyecümacümadecümadelahirecümadelulacümah
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın