mürekkep faiz ne demek?

 1. Bk. bileşik ürem

bileşik ürem

 1. Belirli bir süre çalıştırılan bir paranın, bu sürenin bitimindeki üreminin de katılmasıyla elde edilen toplama uygulanan ürem.
 2. (en)Compound interest.
 3. (fr)Intérêt composé

mürekkep fiil

 1. Bk. birleşik eylem
 2. Bk. birleşik fiil

mürekkep akıtmak

 1. (en)Splutter, sputter.

faiz

 1. Kur'an'da Müslümanları vasfetme sadedinde birçok yerde geçmektedir.
 2. Kapitalist ekonomide, artık değerin değişikliğe uğramış biçimi olarak paranın fiyatı, kiralanan paranın kira bedeli.
 3. İşletmek için bir yere ödünç verilen paraya karşılık alınan kâr, getiri, ürem, nema.
 4. Fon istem ve sunumunun karşılaşması sonucu oluşmuş fon fiyatı.
 5. Üretim faktörlerinden sermayenin getirisi.
 6. Fevz bulan, muradına ulaşan, başarı kazanan.
 7. Başarı kazanan.
 8. Taşan, coşan.
 9. Ödünç verilen para için alınan ve şer'an haram olan kar. Faizin iş hayatındaki manası, "sen çalış, ben yiyeyim"dir. Küçük tasarruf sahiplerinin paraları bankalarda toplanıp, büyük yekunlere ulaşır. Banka bu parayı aldığından daha büyük faizle iş sahiplerine kredi olarak verir. İstihsal edilen (üretilen) malların fiatına masraf olarak bu faiz eklenir. Böylece malların fiatı faiz yüzünden %50 civarında veya daha fazla artar. Bu malı satın alanlar, ödedikleri fiatla birlikte vaktiyle yatırımcının ödediği faizi kendileri ödemiş olurlar. Böylece tasarruf sahipleri bankadan aldıkları faizden çok daha fazlasını bu malı satın almakla geri ödemiş olurlar. Ayrıca fiatların yükselmesiyle dar gelirlilerin haklarına tecavüz etmiş olurlar. Çalışmadan para alıp vermekle zenginleşen bir zümrenin türemesine de sebep olurlar. İslam, faizi haram kılmakla bu haksızlıkları önler. (Bak: Riba)
 10. (en)Interest.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

mürekkep fiilmürekkep akıtmakmürekkep balığımürekkep balıklarımürekkep cümlemürekkep devletmürekkepmürekkep gibimürekkep gözmürekkep hadisemürekkebmürekkebatmürekkebin soğurma özelliğimüreamürebbamürebbebmürebbimürebbibfaizfaiz arakazancıfaiz arbitrajıfaiz değerdeşliği kuramıfaiz dışı bütçe dengesifaiz dışı bütçe fazlasıfaiz dışı bütçe giderlerifaiz dışı dengefaiz dışı fazlafaiz dışı gelirfaidefaidemendfaiencefaihfaik
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın