hel min mezid ne demek?

 1. Daha yok mu? Daha olmayacak mı? manalarında kullanılır.

hel

 1. Arapçada soru cümlesinin başına gelen bir harf olup; $ em bel kad edatları yerinde ve ceza manasına emri ve bazan isbat, bazan da nehiy için kullanılır.
 2. Oğlak. (Müe: Hel'a) (Osmanlıca'da yazılışı: hel')
 3. Helyo tedavi

hela

 1. Tuvalet.
 2. Korku.
 3. (en)Toilet.
 4. (en)Goddess of the dead and queen of the underworld.
 5. (en)Lavatory.
 6. (en)Urinal.
 7. (en)Water closet.
 8. (en)La john.
 9. (en)Closet.
 10. (en)John.

min

 1. Arabçada harf-i cerrdir. 1- Mekan ve bir şeye başlamayı ifade eder.Mesela: "Haftadan haftaya" da olduğu gibi. 2- Teb'iz için olur. Mesela: "Kim bir kavme benzemeğe özenirse onlardan sayılır" cümlesinde olduğu gibi. Bazılarını, bir kısmını ifade ediyor. 3- Cinsi beyan için olur. Mesela: "İşlediğiniz hayrı Allah bilir" cümlesinde "min" tebyine (açıklamaya) vesile oluyor. 4- Bedel-i ivaz (karşılık) için olur. Mesela: "Ahirete bedel, dünya hayatına razı mı oldunuz" cümlesinde olduğu gibi.5- Talil (sebeb bildirmek) için olur. Mesela: "Allah'tan korktuğu için ağlıyor." cümlesinde olduğu gibi. Önündeki kelime mef'ulün leh olur. 6- İstiğrak ifadesi için olur. Gayet, hiç bir, hiç... gibi. "Bize hiç bir yorgunluk dokunmadı" cümlesinde olduğu gibi. Bazı fiiller mef'ul-ü bihini, "min" ile alır. Bu takdirde... den, dan... manası ile tercüme edilmez. 7- Tahsis-i alel umum (katiyyet ifadesi) için olur. Bu da zaidedir. Mesela: "Hiç kimse bana gelmedi" cümlesinde olduğu gibi. Bunlardan başka "min" harf-i icerri;fasıl manasına, birbirine zıd iki kelimeden ikincisine dahil olur. Ba-i cerreye, an , fi , ind , ala'ya müradif olur. Rubbema, manasına ve sıla olur. Lam-ı zaide ve müz ve ba-i kasem yerinde de kullanılır.
 2. (en)Minute

mezid

 1. Çoğaltılmış.
 2. Artmış, artırılmış, büyümüş.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

helhelahela çukuruhela dönen şeyhela hücrelerihelahilhelahilrizhelakhelak etmekhelak olmakhehe canhe cannothe cant take a jokehe catminmin el merkez il arzmin el merkez üs şemsmin gayrı haddinmin ilamin küllil vücuhmin kütüpminamina organımina pulpasımimi notasımiamia farrowmia i rakık
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın