ara beyin ne demek?

 1. (Yun. dia: arasından; engkephalos: beyin) Ön beyinden sonra gelen, üçüncü beyin karıncığının orta bölgesini çeviren beyin lobu. Diyensefalon.
 2. Beyin gelişiminde ön beynin iki kısmından biri olan ve uç beyinden sonra gelen, optik kesecikler, ventrikulus tersiyus, nörohipofiz ve epifizis bezinin biçimlendiği beyin kısmı, diensefalon.
 3. (en)Diencephalon.
 4. (en)Diencephalon, interbrain, between brain.
 5. (en)Interbrain, betweenbrain, diencephalon.
 6. (al)Zwischenhirn, Dienzephalon
 7. (fr)Diencéphale, cerveau intermédiare

ara bellek

 1. (en)Buffer memory (Computers).

ara beni

 1. (en)Ring me up.

beyin

 1. Kafatasının üst bölümünde beyin zarı ile örtülü, iki yarım yuvar biçiminde sinir kütlesinden oluşan, duyum ve bilinç merkezlerinin bulunduğu organ, dimağ.
 2. Muhakeme, usa vurma.
 3. Bir şeyi yönetmede önemli görevi olan kimse.
 4. Akıl, anlayış.
 5. Bilgisi, eğitimi, düşüncesi yüksek düzeyde olan kimse
 6. Omurgalılarda kafatası içindeki merkezi sinir sisteminin bir bölümü
 7. Omurgalı hayvanların sinir sisteminin kafatası içinde bulunan merkez bölgesi.
 8. Omurgasız hayvanlarda yutağın ve sindirim borusunun üzerindeki büyük sinir düğümü olan ganglion. Serebrum.
 9. Sinir sisteminin kafatası içerisinde kalan ve büyük beyin, beyincik ve beyin sapı olmak üzere üç kısma ayrılan merkez
 10. T. Kafatasının en büyük kısmını kaplayan, kalınca ve dayanıklı üç zarla örtülmüş olan bir sinir merkezidir. Yumuşak ve beyazımsı bir kitle olan beyin, duygu ve bilgi merkezidir. Ak ve boz maddeden yapılmıştır ve iki yarım küre olarak yaratılmıştır. Yarım kürelerden birinde bir arıza sebebiyle bu merkezin vazifesini yapamaması halinde diğer yarım küre o vazifeyi yapmağa devam etmek ve arızayı telafi etmek özelliğinde yaratılmıştır. Mesela: Bir yarım küredeki görme merkezi bozulsa insan kör olmaz. Diğer yarım küredeki merkez, bu vazifeyi devam ettirir.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ara bellekara beniara bağlantıara banyoara başlıkaraara açıklığıara açmakara aksli inis takimiara alıcı dalgalığıara alkışıarar belasıar damarıar damarı çatlamakar damarı çatlamışbeyinbeyin akımıbeyin alerji eksenibeyin apsesibeyin atardamar çemberibeyin ayaklarıbeyin baskısıbeyin başatlığıbeyin boşluğubeyin büklümübeyibeyi batbeyi batılbeyi bi l vefabeyi fasid
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın