beyin ayakları ne demek?

 1. Beynin basal yüzünde, ponsun hemen önünden öne doğru birbirinden ayrılarak uzanan iki beyin sütunu. Mezensefalonun beynin bazal yüzünden görülebilen kesimi, krus serebri.
 2. Beynin bazal yüzünde, ponsun hemen önünden öne doğru birbirinden ayrılarak uzanan iki beyin sütunu. Mezensefalonun beynin bazal yüzünden görülebilen kesimi, krus serebri.
 3. (en)Crus cerebri.
 4. (la)Crus cerebri

beyin

 1. Kafatasının üst bölümünde beyin zarı ile örtülü, iki yarım yuvar biçiminde sinir kütlesinden oluşan, duyum ve bilinç merkezlerinin bulunduğu organ, dimağ.
 2. Muhakeme, usa vurma.
 3. Bir şeyi yönetmede önemli görevi olan kimse.
 4. Akıl, anlayış.
 5. Bilgisi, eğitimi, düşüncesi yüksek düzeyde olan kimse
 6. Omurgalılarda kafatası içindeki merkezi sinir sisteminin bir bölümü
 7. Omurgalı hayvanların sinir sisteminin kafatası içinde bulunan merkez bölgesi.
 8. Omurgasız hayvanlarda yutağın ve sindirim borusunun üzerindeki büyük sinir düğümü olan ganglion. Serebrum.
 9. Sinir sisteminin kafatası içerisinde kalan ve büyük beyin, beyincik ve beyin sapı olmak üzere üç kısma ayrılan merkez
 10. T. Kafatasının en büyük kısmını kaplayan, kalınca ve dayanıklı üç zarla örtülmüş olan bir sinir merkezidir. Yumuşak ve beyazımsı bir kitle olan beyin, duygu ve bilgi merkezidir. Ak ve boz maddeden yapılmıştır ve iki yarım küre olarak yaratılmıştır. Yarım kürelerden birinde bir arıza sebebiyle bu merkezin vazifesini yapamaması halinde diğer yarım küre o vazifeyi yapmağa devam etmek ve arızayı telafi etmek özelliğinde yaratılmıştır. Mesela: Bir yarım küredeki görme merkezi bozulsa insan kör olmaz. Diğer yarım küredeki merkez, bu vazifeyi devam ettirir.

beyin akımı

 1. (en)Brain wave.

ayak

 1. Bacakların bilekten aşağıda bulunan ve yere basan bölümü.
 2. Bacak.
 3. Birtakım şeylerin yerden yüksekçe durmasını sağlayan dayak, destek veya bunlardan her biri.
 4. Vücudun belden aşağı bölümü.
 5. Yürüyüşün ağırlık veya çabukluk derecesi.
 6. Basamak.
 7. Fut.
 8. Futun küpü alınarak hesaplanan değer.
 9. Bk. üçayak
 10. (Türkiye'de) Bir ya da daha çok yapımcının, dağıtımcının yalnız kendi filmlerini oynatmak amacıyla bir mevsim boyunca kapattığı sinema ya da sinemalar topluluğu.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

beyinbeyin akımıbeyin alerji eksenibeyin apsesibeyin atardamar çemberibeyin baskısıbeyin başatlığıbeyin boşluğubeyin büklümübeyin cerebrumbeyibeyi batbeyi batılbeyi bi l vefabeyi fasidayakları ağrımışayakları dayayacak tahtaayakları geri geri gitmekayakları ıslatmadanayakları kanatlıayakları karıncalanmakayakları kuru olarakayakları suya ermekayakları şişmişayakları üstünde durmakayaklarayaklar altına almakayaklar altındaayaklar altında çiğnenenayaklar altında ezmek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın