yüklem adı ne demek?

 1. Ad cümlesinde yargıyı bildiren, yani yüklem görevindeki ad soylu kelimelerin cümle bilgisindeki adı: Bu, ne uzun, ne can sıkıcı yoldu (R.H Karay, Memleket Hikâyeleri: Boz Eşek, s. 82). İnsan kalbi, başkalarının duygularına ancak kendi tecrübeleri nisbetinde açıktır (A. H. Tanpınar, Yaşadığım Gibi: Yılbaşında Düşünceler, s.66). Mümeyyizler, asılacak masumlarının o son anlatılmaz heyecanlarını asla duymayan besut, kayıtsız cellatlar gibidir (Ö. Seyfettin, Harem: Gürültü, s. 231). Her zaman gönüllerin güzel sanatlara medeni bir ihtiyaçları vardır (A. Ş. Hisar, Boğaziçi Mehtapları, s.40). Evet, Savcı yardımcısı benim (T.Buğra, Dönemeçte, s.20). Dede’yi bugün bizim için, o kadar derin değişiklikler arasından bir nevi çağdaş yapan şey de, onda hayatın bu trajik duygusunun mevlevî tevekkülü ile beraber yürümesidir (A. H. Tanpınar, Yaşadığım Gibi: İsmail Dede, s. 352) vb.
 2. (en)Predicate noun.
 3. (fr)Predicat

yüklem birliği

 1. Yüklem öbeği.
 2. (Derleme.. yüklem öbeği, yüklem grubu) Yüklemle birlikte kullanılan sözcük veya tamlamalar: Bu ev, Ihlamur'a giden birbirine paralel dik yokuşlardan birinin hemen tepesindedir; Yalı, gezmekle, seyretmekle doyulmaz bir güzellikteydi vb.

yüklem değişkeni

 1. Değer alanı n-li yüklem kaplamlarından ya da başka bir deyişle n-li kaplamsal bağıntılardan oluşan değişken.
 2. Değer alanı n-li yüklem içlemlerinden ya da başka bir deyişle n-li özniteliklerden oluşan bireysel olmayan değişken.
 3. (en)Predicate variable.
 4. (fr)Variable de prédicats

ADI

 1. Kabul edilebilir günlük alım.
 2. Üstünlük farkı olmayan. Kıymetsiz. (Osmanlıca'da yazılışı: âdî)
 3. Kabul edilebilir günlük değer.
 4. (en)Acceptable daily intake.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

yüklem birliğiyüklem değişkeniyüklem değişmeziyüklem kapanışıyüklem olarakyüklemyüklem oluşturan isimyüklem oluşturan sıfatyüklem öbeğiyüklem simgeleryükleyükle ve açyükle yürümeyükyük kütle oranıyük akımıyük aktarım dedektörleri, CTDyük aktarımıADIadı altındaadı anılmayanadı batmakadı batsınadı belirsizadı bile okunmamakadı çıkmaadı çıkmakadı çıkmış
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın