sıtma asalağı ne demek?

 1. Bir hücrelilerin (Protozoa), sporlular (Sporozoa) sınıfından, P.falciparum, P.malariae, P.vivax türleri sıtma hastalığına sebep olan ve anofel denen sivrisinekle taşınan bir cins. Plâzmodyum.
 2. Sıtma yapan alyuvar asalaklarına örnek tür. (Soydaşı birçok tür daha vardır.)
 3. (en)Malarial parasite.
 4. (al)Malariaparsite
 5. (fr)Parasite du paludisme
 6. (fr)Plasmodium
 7. (la)Plasmodium
 8. (la)Plasmodium malariae

sıtma asılağı

 1. (anlamdaş. sıtma paraziti, plazmodyum, Plasmodium), (Lât. plasma=plâzma), Birgözeli hayvanlardan sporlular (Sporozoa) sınıfına (bk.) giren bir cins. P. vivax, P. malariae, P. falciparum olmak üzere 3 türü insanlarda 3 değişik sıtma hastalığına sebep olur. Anofel denen sivrisinekle taşınırlar.
 2. (en)Malarial parasite.
 3. (al)Plasmodium
 4. (fr)Plasmodium
 5. (la)Plasma

sıtma

 1. Anofel türü sivrisineğin sokmasıyla insandan insana bulaşan, titreme, ateş ve ter nöbetleriyle kendini gösteren bir hastalık, malarya
 2. Alyuvarlarınsıtma asalaklarıyle bulaşmasından ileri gelen, ateş, titreme, üşüme nöbetleri ve sarılık gibi belirtilerle tanınan hastalık; bataklık iğezi, malarya.
 3. (en)Malaria.
 4. (en)Aguish.
 5. (en)Ague.
 6. (en)Intermittent fever.
 7. (en)Jungle fever.
 8. (en)Marsh fever.
 9. (en)Malaria malarya.
 10. (al)Malaria

Türetilmiş Kelimeler (bis)

sıtma asılağısıtmasıtma ağacısıtma aşılarısıtma bilimisıtma görmemiş sessıtma hastalığısıtma hastalığı etkenlerisıtma nöbetisıtma otusıtsıtatsıtkısıtkıyeSIsı birimlerisıabSIADHsıbaasalakasalak arılarasalak bilimiasalak bitkiasalak bitki veya hayvan
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın