sıtma asılağı ne demek?

 1. (anlamdaş. sıtma paraziti, plazmodyum, Plasmodium), (Lât. plasma=plâzma), Birgözeli hayvanlardan sporlular (Sporozoa) sınıfına (bk.) giren bir cins. P. vivax, P. malariae, P. falciparum olmak üzere 3 türü insanlarda 3 değişik sıtma hastalığına sebep olur. Anofel denen sivrisinekle taşınırlar.
 2. (en)Malarial parasite.
 3. (al)Plasmodium
 4. (fr)Plasmodium
 5. (la)Plasma

sıtma

 1. Anofel türü sivrisineğin sokmasıyla insandan insana bulaşan, titreme, ateş ve ter nöbetleriyle kendini gösteren bir hastalık, malarya
 2. Alyuvarlarınsıtma asalaklarıyle bulaşmasından ileri gelen, ateş, titreme, üşüme nöbetleri ve sarılık gibi belirtilerle tanınan hastalık; bataklık iğezi, malarya.
 3. (en)Malaria.
 4. (en)Aguish.
 5. (en)Ague.
 6. (en)Intermittent fever.
 7. (en)Jungle fever.
 8. (en)Marsh fever.
 9. (en)Malaria malarya.
 10. (al)Malaria

sıtma ağacı

 1. Mersingiller (Myrtaceae) familyasından, her dem yeşil, genç yaprakları karşılıklı, yaşlı yaprakları almaşlı dizilişte, yaprakları kılıçsı ya da oraksı, kapsül tipi meyveleri olan, ülkemizde bazı türlerinin kültürü yapılan bir cins. Okaliptüs.
 2. Okaliptüs.
 3. (en)Eucalyptus.
 4. (la)Eucalyptus

Türetilmiş Kelimeler (bis)

sıtmasıtma ağacısıtma asalağısıtma aşılarısıtma bilimisıtma görmemiş sessıtma hastalığısıtma hastalığı etkenlerisıtma nöbetisıtma otusıtsıtatsıtkısıtkıyeSIsı birimlerisıabSIADHsıbaasılacak adamasılakasılaklıkasılamakasılanma
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın