müsbet cümle ne demek?

 1. Bk. olumlu cümle

olumlu cümle

 1. Yüklemi olumlu olan cümle, olumlu tümce: Çocuk okula gitti. Öğrencinin bilgisiz olduğu anlaşılıyordu gibi.
 2. Yüklemi olumlu yargı bildiren cümle: İkisi de mânalı mânalı gülümsedi. Kumral şişmancası, azarlanmış bir çocuk küskünlüğü ile köpüklü denize baktı (Ö. Seyfettin, Harem: Bir Temiz Havlu Uğruna, s. 221). Zaman geçer ve insan harcadığı zamanda yalnız kalır (T. Buğra, İbişin Rüyası, s. 3). Tereddüdünün sıkıntısı ve merakı birdenbire o kadar arttı ki, içinden geçen bir cesaret hamlesiyle gayri ihtiyarî bir basamak daha çıktı ve elini uzattı (P. Safa, Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, s. 26). Bu Tahsin Efendi, ne garip bir adamdı. Gülüyor, kızıp köpürüyor, alay ediyor, rakıdan şişmiş kocaman yüzü şekilden şekile giriyordu (R. N. Güntekin, Acımak, s. 58). Bir akşamüstü asmalardan birinin gölgesinde oturuyordum (Y. K. Karaosmanoğlu, Erenlerin Bağından, s. 12). Büyükanne bir sevinç sarhoşluğu içinde eğildi, paşasının elini öptü (H. N. Zorlutuna, Büyükanne, s. 119) vb.
 3. (en)Affirmativ sentece.
 4. (fr)Phrase affirmative

müsbet hareket

 1. Doğruluğu aşikar olan ve belli ve isbat edilebilen; doğru düşünenlerin kabul edebileceği kanun ve nizama uygun hareket.

müsbet hukuk

 1. Bir ülkede belli bir zamanda yürürlükte olan hukuk kurallarının tümüne verilen ad.
 2. Mevzu hukuk.
 3. Pozitif hukuk.

cümle

 1. Bir yargı bildirmek için tek başına çekimli bir fiil veya çekimli bir fiille kullanılan kelimeler dizisi, tümce
 2. Dizge, sistem.
 3. Bütün, hep.
 4. Herkes
 5. Bk. küme
 6. Hep, bütün, tam.
 7. (en)Sentence.
 8. (en)Clause.
 9. (en)Proposition.
 10. (en)System.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

müsbet hareketmüsbet hukukmüsbet ilimlermüsbet münasebetmüsbet takviyemüsbetmüsaadatmüsaadde edilebilirmüsaademüsaade edilemezmüsaade etmekmüanesemüansmübaademübaalecümlecümle alemcümle başı bağlaçlarıcümle bilgisicümle dışı ögelercümle eklemlericümle i asliyecümle i basıtecümle i emriyecümle i emriye yi şartiyecümacümadecümadelahirecümadelulacümah
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın