kesinli gereklik kipi ne demek?

 1. Bkz. Gelişimli kipler.

kesinlik

 1. Kesin olma durumu veya kesin davranış, katiyet.
 2. Bir bilginin, bir kanaatin şüpheye düşmeden onaylanması durumu.
 3. Bir niceliğin sayısal değerinin aslına tam uygun olması.
 4. Bir bilginin, bir kanının kuşkuya düşmeden onaylanması durumu. Bu anlamda: 1- (Öznelkesinlik) Düşüncenin hiç bir yanılma kaygısı olmadan bir kanıya katılması durumu. Burada kişisel bir kanı olarak (ahlaksal ve dinsel) inancın kesinliği söz konusudur. Bu türkesinlik nesnel güvenceden yoksundur, bunu gerekli görmez de. 2- (Nesnelkesinlik) Bir bilginin, bilgi temelleri ve konu üzerindeki nesnel görüşlere dayanan güvenilirliği geçerliği. Nesnelkesinlik a. dolaylı bir yolla (belgeler ya da çıkarımlar) sağlanabilir- tarihte ve mantıkta olduğu gibi-, b. dolaysız bir yolla, algılara, yaşantılara dayanarak sağlanabilir.
 5. Deney sonuçlarının tekrarlanabilirliği. Bir yöntemde, tamamen aynı şekilde çalışarak elde edilen sonuçların tekrarlanabilir olması.
 6. (en)Accuracy.
 7. (en)Certitude.
 8. (en)Definiteness.
 9. (en)Exactitude.
 10. (en)Finality.

kesinlik kipi

 1. Bkz. Gelişimli kipler.

gereklik

 1. Gerek olma durumu, lüzum, icap, iktiza.
 2. (en)Necessity, essential; indispensability; obligation; need, requirement.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kesinlikkesinlik kipikesinlik yasasıkesinliklekesinlikle daha ince topolojikesinlikle daha kaba topolojikesinlikle değilkesinlikle hayırkesinlikle ifade etmekkesinlikle kabul etmemekkesinlemekesinlestirkesinleşmekesinleşmekkesinleşmemekgereklikgereklik kipigereklik tümcesigerekligerekli aygıtgerekli çoğunlukgerekli emekgerekli emek süresigereklerini hazırlamakgerekgerek görmekgerek ve kabulgerek yeter koşulgerek...gerekgeregerechtgereçgereç dizelgesigereç listesi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın