kangal köpeği ne demek?

 1. Anadolu'da Sivas bölgesinde yetiştirilen, burnu ve ağzı siyah, kulakları düşük, kuyruğu sırtına doğru düzgün kıvrım yaparak duran ve çok tutulan bir tür köpek.
 2. Türkiye'De Sivas ilinin Kangal ilçesinden köken alan, orijini net olarak bilinmeyen fakat Asurlular ve Babiller döneminde yaşadığı ve 17. yüzyılda Anadolu'ya geldiği düşünülen, yıllar boyu sürü güdümünde ve korunmasında kullanılmış, kafa yapısı iri ve önden bakıldığında aslanı andıran, ağız çevresi siyah renkli, tüyleri sert ve genelde fazla uzun olmayan, dip kısımdaki alt tüyleri kısa ve yoğun üst tüylerle desteklenen, rengi kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverengi veya kırçıl renkte olabilen, göz etrafı siyah, kuyruğu yüksek, rahat durumda iken düşük ve kıvrık, dikkat kesildiğinde veya tehlike hissettiğinde sırt üzerinde kıvrık ve yüksek tutulan, cesur, hızlı, çevik, zeki ve önsezileri kuvvetli, sahibine aşırı bağlı, öğrenme yetileri çok güçlü ve kolay eğitilebilen, cesaretli, inanılmaz güçlü, gayet hızlı ve çevik, kurtboğan tek ırk olarak dünya literatürlerine geçmiş, doğada serbest iken başka bir köpek ırkıyla çiftleşmeyen, üstün özelliklerinden dolayı ırk vasıflarını korumuş ve saf kalmayı başarmış, en zor iklim ve çalışma koşullarında bile verilen görevi canı pahasına yerine getirecek kadar görevlerine sadık, bakım ve beslenme koşulları diğer köpek ırklarına göre daha basit ve ekonomik, Anadolu'nun en çok aranan çoban köpeği olan, bekçi köpeği olarak da yetiştirilen köpek ırkı, Anadolu Çoban köpeği, Çoban köpeği, Anadolu Karabaşı, Karabaş.
 3. (en)Anatolian Shepherd Dog.

kangal

 1. Bkz. ans, kıvrım
 2. Tel, kurşun boru gibi uzun ve bükülebilir şeylerin halka biçiminde sarılmasıyla yapılan bağ.
 3. Bu biçimde bükülmüş şeylerin her bir halkası
 4. Deve dikeni.
 5. Makaraya değil, göbekli ya da göbeksiz olarak kendi çevresinde sarılmış çeşitli çaptaki film tomarı.
 6. Tel ve şeritlerin, çembersel bir eksen çevresinde sarılarak aldıkları biçim.
 7. (en)Roll.
 8. (en)Coil.
 9. (en)Hank.
 10. (en)Skein.

kangal açma

 1. Kangalları, belirli bir ısıl ya da yüzey işlem için, bir kangalaçar kullanarak açma işlemi.
 2. (en)Decoiling.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kangalkangal açmakangal otukangal tavlama fırınıkangal yapmakangal yapmakkangalaçarkangallamakangallamakkangallanmakangakankan adacığıkan ağlamakkan akçasıkan akçesiköpeği bağlasan durmazköpeği dövmeli ama sahibinden utanmalıköpeğimsilerköpeğin ahmağı baklavadan pay umarköpeğin arka tırnağıköpeğin dilaltı sinirini kesmekköpeğin koku alamayıp durmasıköpeğin sarkık üst dudağıköpeğe aitköpeğe atsan yemezköpeğe gem vurma, kendini at sanırköpköpçük
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın