kılıç balığı ne demek?

 1. Kılıç balığıgillerden, burnunda kılıç biçiminde bir uzantısı bulunan, kılçıksız, eti beyaz ve lezzetli, iri bir balık (Xiphias gladius).
 2. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının,kılıç balığıgiller (Xiphiidae) familyasından, 3-4 m kadar uzunlukta, eti çok beğenilen, sudan dışarı sıçrayabilen, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de yaşayan bir tür.
 3. Kemikli balıklardan, kılıç balığıgiller (Xiphidae) familyasından, 4 m kadar uzunlukta olabilen, eti çok beğenilen, sudan dışarı sıçrayabilen, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de yaşayan bir tür.
 4. (en)Swordfish.
 5. (fr)Espadon
 6. (la)Xiphias gladius

kılıç balığıgiller

 1. Her türlü kılıç balığı olan, dişsiz ve pulsuz kemikli balıklar familyası.
 2. Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçliler (Acanthopterygii) alt takımından, dişleri ve pulları olmayan bir familya.
 3. Kemikli balıklardan, üst çenesi kılıç biçiminde uzamış, dişleri ve pulları olmayan bir familya.
 4. (en)Swordfishes.
 5. (fr)Xiphiidés
 6. (la)Xiphiidae

kılıç balinası

 1. Bk. katil balina
 2. Katil balina.
 3. (la)Orcinus orca

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kılıç balığıgillerkılıç balinasıkılıç bacakkılıçkılıç ağzıkılıç alayıkılıç çekmekkılıç dişlikılıç gagalıkılıç hakkıkılı kılınakılı kıpırdamamakkılı kırk yarankılı kırk yaran kimsekılı kırk yaran memurbalığı çokbalığa aitbalığa çıkmakbalığa gittibalıbalı olan bal yemez mibalı parmağı uzun yemez, kısmetlisi yerbalıbaş
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın