kılıç balinası ne demek?

 1. Bk. katil balina
 2. Katil balina.
 3. (la)Orcinus orca

katil balina

 1. Balinalar (Cetaceae) takımından, tüm okyanuslarda yaşayan, siyah beyaz renkli, sırt yüzgeçleri yaklaşık 2 m kadar uzunlukta ve kılıç şeklinde olan, çenelerinin her bir yarısında 10-14 tane konik diş bulunan bir memeli türü. Kılıç balinası.
 2. Balinalar (Cetacea) takımından, tüm okyanuslarda yaşayan, siyah beyaz renkli, sırt yüzgeçleri yaklaşık 2 m kadar uzunlukta olabilen ve kılıç biçiminde olan, çenelerinin her bir yarısında 10
 3. (en)Killer whale, orca.

kılıç balığı

 1. Kılıç balığıgillerden, burnunda kılıç biçiminde bir uzantısı bulunan, kılçıksız, eti beyaz ve lezzetli, iri bir balık (Xiphias gladius).
 2. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının,kılıç balığıgiller (Xiphiidae) familyasından, 3-4 m kadar uzunlukta, eti çok beğenilen, sudan dışarı sıçrayabilen, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de yaşayan bir tür.
 3. Kemikli balıklardan, kılıç balığıgiller (Xiphidae) familyasından, 4 m kadar uzunlukta olabilen, eti çok beğenilen, sudan dışarı sıçrayabilen, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz'de yaşayan bir tür.
 4. (en)Swordfish.
 5. (fr)Espadon
 6. (la)Xiphias gladius

kılıç balığıgiller

 1. Her türlü kılıç balığı olan, dişsiz ve pulsuz kemikli balıklar familyası.
 2. Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçliler (Acanthopterygii) alt takımından, dişleri ve pulları olmayan bir familya.
 3. Kemikli balıklardan, üst çenesi kılıç biçiminde uzamış, dişleri ve pulları olmayan bir familya.
 4. (en)Swordfishes.
 5. (fr)Xiphiidés
 6. (la)Xiphiidae

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kılıç balığıkılıç balığıgillerkılıç bacakkılıçkılıç ağzıkılıç alayıkılıç çekmekkılıç dişlikılıç gagalıkılıç hakkıkılı kılınakılı kıpırdamamakkılı kırk yarankılı kırk yaran kimsekılı kırk yaran memurbalinabalina avcılığıbalina avcısıbalina avı gemisibalina avı tüfeğibalin
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın