geçiş durumu ne demek?

 1. Bir reaksiyonun başlayabilmesi için gerekli enerji engelinin tepe noktası.
 2. Bk. geri dönülen durum.
 3. (en)Transition state.

geri dönülen durum

 1. (Olasılık kuramı) (…) j'ye ilk kez n zamanında geri dönüş olasılığı olmak üzere geri dönüş olasılığı için eşitliğini sağlayan j durumu. Geri dönüş için geçen zamanın beklenen değeri, (…)olur. (…)ise, j'ye artıgeri dönülen durum; (…)ise, etkisizgeri dönülen durum adı verilir. (…)ise, j durumu geçiş durumudur.
 2. (en)Recurrent state.

geçiş dönemi

 1. Bk. Türkiye-AETgeçiş dönemi
 2. Gebeliğin son 3 haftasında başlanan, hayvanlara verilen konsantre yem miktarının her gün arttırılarak canlı ağırlığın % 1 düzeyine çıkarıldığı ve laktasyonu izleyen ilk 3 haftayı da içine alan süreç.
 3. (en)Transition period.

geçiş düzeneği

 1. Çeşitli sinema aygıtlarında, filmin düzenli olarak yol almasını sağlayan ve bir motora bağlı olarak dönen makaralar, eksenler, dişliler, tırnaklardan oluşan düzenek.
 2. (en)Driving mechanism.
 3. (al)Filmtransportmechanismus

Türetilmiş Kelimeler (bis)

geçiş dönemigeçiş düzeneğigeçiş alanıgeçiş aracıgeçiş aşamasıgeçiş bağıgeçiş belgesigeçişgeçiş bölgesigeçiş eksenigeçigeçi kabulgeçicigeçici adgeçici adresdurumu bana açıkladurumu bozulmakdurumu denetledurumu düzelmekdurumu düzeltmekdurumu hemen kavramakdurumu idare edendurumu idare etmekdurumu iyidurumu kurtarandurumdurum açısıdurum almakdurum analizidurum baladı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın