gök baştankara ne demek?

 1. Bk. mavi baştankara

mavi baştankara

 1. Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, baştankaragiller (Paridae) familyasından, Avrupa, Kuzey Afrika ve Ön Asya ormanlarında yaşayan, 12 cm kadar uzunlukta, sırtı ve karnı sarı, kanatları, kuyruğu ve erkeğin tepesi mavi renkte olan bir tür. Gök baştankara.
 2. (en)Blue tit.
 3. (fr)Mésange bleue
 4. (la)Parus caeruleus

gök

 1. İçinde gök cisimlerinin hareket ettiği sonsuz boşluk, uzay, sema, asuman, feza.
 2. Yeryüzü üzerine mavi bir kubbe gibi kapanan boşluk, sema
 3. Bu renkte olan.
 4. Olgunlaşmamış
 5. Gökyüzünün, denizin rengi, mavi veya yeşile çalan mavi.
 6. Dekorgök için kullanılan sözcük.
 7. (en)Celestial.
 8. (en)The blue.
 9. (en)Heaven.
 10. (en)Firmament.

gök açılım düzlemi

 1. Bir kentteki yapıların yeterli ölçüde ışık almalarını sağlamak amacıyla kentbilimcilerin kullandığı, belli bir açı ile anlatılan, yapının gün ışığına açıklık durumunu belirten, en üst çıkıntısından teğet geçen ve onun dışında kalan çıkıntılara ve taşmalara olanak verilmesini önlemekte kullanılan ölçüt.

baştankara

 1. Ötücü kuşlar takımının baştankaragiller familyasından, Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya'da yaşayan, böcek yiyerek tarıma yararlı olan, oldukça kısa, güçlü ve sivri gagalı, çeşitli renklerde olabilen bir kuş türü (Parus maior).
 2. Bk. büyükbaştankara
 3. (en)Tit, titmouse.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

gökgök açılım düzlemigök adagök ardıçgök atlasıgök aydınlığıgök balinagök bayraklı cennet kuşugök beyaz gözgök beyazgözgöbgöbbasangöbbengöbeçgöbedebaştankarabaştankaragillerbaştanbaştan aşağıbaştan aşağı ıslatmakbaştan aşağı süzmekbaştan aşırma
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın