esas cümle ne demek?

 1. Bk. temel cümle

temel cümle

 1. Birleşik veya girişik cümlelerde, yan cümle, ara cümle ve iç cümlelerin bağlı olduğu asıl yargıyı belirten cümle, temel tümce.
 2. Birleşik bir cümlede ana fikri taşıyan ve esas yargıyı üzerinde bulunduran cümle: Birkaç dakika daha kalsa, adamı orada dövmeğe mecbur olacağını biliyordu (A. H. Tanpınar, Huzur, s. 281). Hastalar iyileşsin, iyileşmesin doktor çağırmalıydı (A. H. Tanpınar, Huzur, s. 326). Hepimizin talih ve talihsizlik dediği şeyler birbiriyle o kadar karışıktır ki bunları kendimiz bile birbirinden ayırd edemeyiz (A. Ş. Hisar, Fahim Bey ve Biz. s. 200). Bu sıralarda doktor, henüz servete değilse de para sıkıntılarından uzak ve şöhrete açık bir hayata ayak basmış bulunuyordu (T. Buğra, Yalnızlar, s. 190). Hele yüzünün hayali o kadar silikleşmişti ki bugün bir yerde rastlasa, birdenbire tanıyacağı şüpheliydi (R. N. Güntekin, Kızılcık Dalları, s. 115) vb.
 3. (en)Main clause.
 4. (fr)Propositione principale

esas alınan nokta

 1. (en)Datum point.

esas alınan yükseklik

 1. (en)Datum line.

cümle

 1. Bir yargı bildirmek için tek başına çekimli bir fiil veya çekimli bir fiille kullanılan kelimeler dizisi, tümce
 2. Dizge, sistem.
 3. Bütün, hep.
 4. Herkes
 5. Bk. küme
 6. Hep, bütün, tam.
 7. (en)Sentence.
 8. (en)Clause.
 9. (en)Proposition.
 10. (en)System.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

esas alınan noktaesas alınan yükseklikesas antenesas belirtiesas beratesasesas davaesas deriesas donlaresas duruşesaesa environmentally sensitive areaesabesabeesabıcümlecümle alemcümle başı bağlaçlarıcümle bilgisicümle dışı ögelercümle eklemlericümle i asliyecümle i basıtecümle i emriyecümle i emriye yi şartiyecümacümadecümadelahirecümadelulacümah
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın