damar doku ne demek?

 1. (en)Vascular tissue.

vascular

 1. Damarlı
 2. Bkz. vasküler
 3. Damar, damar ile ilgili

damar damar

 1. Çok damarlı.
 2. Katmanlı.
 3. Geveze, yaygaracı.

damar daraltıcı

 1. Çevre damarları daraltarak etki gösteren ve başlıca yüzeysel hemorajilerle mukoza konjesyonlarının tedavisinde yerel olarak dışarıdan, bazı iç kanamalarla şok ve migren hastalığının tedavisinde ise parenteral yolla kullanılan ilaç.
 2. (en)Vasoconstructor.
 3. (en)Vasoconstrictor.

doku

 1. Bir vücudun veya bir organın yapı ögelerinden birini oluşturan hücreler bütünü, nesiç.
 2. Bir bütünün yapısı ve özelliği.
 3. Belirli bir işi yapmak üzere özelleşmiş hücreler topluluğu.
 4. Bitki ve hayvan organlarını meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan, benzer hücre topluluklarının hücreler arası maddeyle beraber oluşturdukları yapı. Epitel, bağ, kas, sinirdokusu gibi.
 5. Organları meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan benzer ya da tek tip hücrelerin oluşturdukları yapı.
 6. Biçim ve görev bakımından birbirlerine benzeyen hücrelerin bir araya toplandıkları yapı. Hücre farklılaşmasıyla organizmada epitel, destek, kas ve sinir dokuları bulunur.
 7. Bitki ve hayvan organlarını meydana getiren, aynı görevi yapmak üzere bir arada bulunan, ortak yapı ve işleve sahip hücreler grubunun oluşturdukları yapı.
 8. (en)Textus.
 9. (en)Texture.
 10. (en)Tissue.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

damar damardamar daraltıcıdamar dürümüdamar ağıdamar aktarmadamar ameliyatıdamar benidamar bilimidamardamar büzücüdamar çentiğidamadama benzer şeydama benzeri bir oyundama çıkmakdama damadokudoku aktarımıdoku aşınmasıdoku aşısıdoku bileşimidoku bilgisidoku bilimcidoku bilimidoku bozukluğudoku bozulmasıdokdok alanıdok cddok eklentisidok işçisi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın