cüce balaban ne demek?

 1. Leyleksiler (Ciconiiformes) takımının, balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından, kırmızı, kül rengi, kara karışık renkli, gaga ve ayakları sarı, Güney ve Orta Avrupa, Afrika, Madagaskar, Batı Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda'da sazlıklarda yaşayan göçmen bir tür.
 2. (en)Little bittern.
 3. (fr)Blongios nain
 4. (la)Ardetta minuta

cüce balon balığı

 1. Boyları 19 cm olabilen, ülkemizde Akdeniz'de dağılım gösteren, solungaç açıklığının hemen üzerinden başlayıp kuyruk sapına kadar uzanan sarımsı yeşil lekeler bulunan, kumlu zeminlerle deniz çayırlarında yaşayan lesepsiyen göçmen bir balık türü.
 2. (la)Torquigener flavimaculosus

cüce bağırsak kelebeği

 1. İnsan, kedi, köpek, tilki ve kurtların ince bağırsağında yaşayan, 2 mm. boyunda, kırmızımsı renkte emicikurt.
 2. (en)Small intestinal fluke.
 3. (al)Zwergdarmegel
 4. (la)Heterophyes heterophyes

balaban

 1. Atmaca, doğan vb. yırtıcı bir kuş.
 2. Şişman, gürbüz kimse.
 3. İri, büyük.
 4. Kuşlar (Aves) sınıfının, leyleksiler (Ciconiiformes) takımının, balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından, sırtı siyah, diğer bölgeleri sarı, siyah, kahverengi karışık renkte olan, Palearktik bölge ve Güney Afrika'da yaşayan, Türkiye'nin pek çok yerinde yılın her mevsiminde görülen, kamışlık ve sazlıklarda yaşayan ve buralarda yuva yaparak kuluçkaya yatan, alaca karanlıkta ve gece faal olan yerli bir tür.
 5. Nazlı, cilveli.
 6. Kağnı tekerinin çıkmaması için mazının ucuna takılan çivi.
 7. Hazar'ın doğusunda bulunan bir çeşit oda zurnacığı.
 8. Osman Gazi'nin ünlü bir komutanı.
 9. İri vücutlu, gürbüz cüsseli kimse.
 10. Büyük davul ve davul tokmağı.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

cüce balon balığıcüce bağırsak kelebeğicüce bantlı levrekcüce barbuscüce bataklık tavuğucücecüce antilopcüce aynasıcüce baykuşcüce beygir şeridicübacübabcübarcübbcübbebalabanbalaban kuşubalabankuşubalabanlaşmabalabanlaşmakbalabanlıkbalabalaambalbal alacak çiçeği bilmekbal arısıBal ayısı kedisibal bal demekle ağız tatlanmaz
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın