asal düğüm ne demek?

 1. (en)Basal ganglionbasal ganglianuclei basales, basal nuclei.

asal düğüm noktası

 1. Baş oyun kişisinin en çok direndiği ya da güç harcadığı yer. Aksiyonun yönelişini gösteren orta bölümün başlangıcı ilk asal düğüm ve bitimi de son asal düğüm noktaları ile sağlanır. İlkasal düğüm noktası : ana çatışmayı başlatır. Sonasal düğüm noktası : bu ana çatışmayı sonuca ulaştırır. Ana çatışma ise eğer kişiler ön plandaysa baş oyun kişisinin yönelişine, eğer olaylar ön plandaysa ana olayın gelişimine göre saptanır.
 2. (en)Main crisis.
 3. (fr)Crise principale

asal düşünce

 1. Bir konunun, bir düşünceyi belirtmek için işlenmesiyle ortaya çıkan düşünce. Bir oyundaasal düşünce yanısıra, o düşünceyi destekleyici, renklendirici ya da anlamlandırıcı yan düşünceler yer alır.
 2. (en)Theme, subject.
 3. (fr)Thème

düğüm

 1. Kendine özgü bir işlevi olan, hücreler kümesinden oluşan anatomik yapı
 2. İplik, ip, halat vb. bükülebilir şeyleri kıvırıp kendi üzerine veya birbirine dolayarak yapılan boğum.
 3. Anlaşılamayan, çözülemeyen karışık durum
 4. Edebî eserlerde çapraşık olguların çözümlenmeden önce toplandığı en büyük merak unsuru.
 5. Gelen ve yansımış dalgaların girişimiyle oluşan kararlı dalgalarda titreşim genliğinin sıfır olduğu noktalardan her biri.
 6. Bir dramatik yapıtta, serimden sonra, olguların birbiriyle çatıştığı, çatallaştığı, içinden çıkılmaz gibi görünen tıkanıklıklar yarattığı, gerilimli noktalar.
 7. Orbital içinde bulunan elektronun ulaşamayacağı, içinde bulunamayacağı nokta veya düzlem.
 8. (en)Nodal.
 9. (en)Knot.
 10. (en)Tangle.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

asal düğüm noktasıasal düşünceasal değişkenasal depremasalasal belirtenasal cisimasal eksenasal finansal araçasal gazasaasa derecesiasa duyarlığıasa foetidaasa ölçünleridüğümdüğüm atmadüğüm atmakdüğüm çıkardüğüm düğümdüğüm düzlemidüğüm kimliğidüğüm noktasıdüğüm noktası düğümdüğüm oluşmasıdüğüdüğücekdüğülcükdüğdülü baltadüğendüğenselikdüğensürüdüğer
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın