adenozin difosfat ne demek?

  1. Adenin, riboz ve iki fosfat grubu kapsayan nükleotit. ATP'nin hidroliziyle oluşur, oksidatif fosforilasyon ve substrat düzeyinde fosforilasyonla ATP'ye geri dönüştürülür.
  2. Kan pulcuklarının kümeleşmesine neden olan madde, ADP.
  3. (en)Adenosine diphosphate.
  4. (en)Adenosine diphoshate.

adenozin difosfat adp dadp

  1. Peş peşe iki fosfat grubunun bağlandığı, adenozini taşıyan nükleotit. Enerji taşıma reaksiyonlarında önemli olup adenozin trifosfata (ATP) dönüşen, fotosentez ile oksidatif fosforilâsyon olaylarında adenozin trifosfattan oluşan nükleotit. Genellikle şekeri riboz olanlar ATP ile, deoksiriboz olanlar dATP ile gösterilir.
  2. (en)Adenosine diphosphate.
  3. (fr)Diphosphate adenosine

adenozin difosfat, ADP, dADP

  1. Enerji taşıma reaksiyonlarında önemli olup adenozin trifosfata (ATP) dönüşen, genellikle şekeri riboz olanlar ADP ile deoksiriboz olanlar dADP ile gösterilen, peş peşe iki fosfat grubunun bağlandığı, adenozin taşıyan bir nükleotit.
  2. (en)Adenosine diphosphate.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

adenozin difosfat adp dadpadenozin difosfat, ADP, dADPadenozin deaminazadenozinadenozin monofosfatadenozin monofosfat amp dampadenozin monofosfat, AMP, dAMPadenozin trifosfatadenozin trifosfat atpadenozin trifosfat atp datpadenozadenoadenoacanthomaadenoakantomadenoangiosarcomaadenoanjiyosarkomdifosfatidil gliseroldifosgendifdif filesdifafdifallusdifana
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın