ölçüm düzeyleri ne demek?

 1. Sayı dizgesinin özelliklerinden içerdiklerinin türü ve sayısına göre ölçme aracı ve ölçümler arasında beliren ayrımlar. Buna göre, sayı dizgesinin tüm özelliklerini içeren oransal ölçüm, eşit aralık ve sıra özelliklerini içeren aralıklı ölçüm, salt sıra özelliğini içeren sıralayıcı ölçüm, hiçbirini içermeyense bölütleyici (adlayıcı) ölçümdür, bkz. adlayıcı ölçek, aralıklı ölçek, oransal ölçek, sıralayıcı ölçek, sayı dizgesinin özellikleri.
 2. (en)Levels of measurement.

ölçüm

 1. Ölçme işi.
 2. Ölçülerek elde edilen sonuç.
 3. Ölçümlemek sonucu, takdir.
 4. En, boy, oylum, süre gibi nicelikleri kendi cinslerinden seçilmiş bir birimle karşılaştırıp kaç birim geldiğini belirtme işlemi.
 5. En, boy, oylum, süre gibi nicelikleri kendi cinslerinden seçilmiş bir birimle karşılaştırıp kaç birim geldiğini belirtme işlemi.
 6. Bir değişken taşıdığı özelliği belirtmek için yapılan bir işlem.
 7. (en)Reading.
 8. (en)Measure.
 9. (en)Measurement.
 10. (en)Estimate.

ölçüm aletleri

 1. (en)Measuring instruments

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ölçümölçüm aletleriölçüm alt sınırıölçüm ayrımlarıölçüm bilgisiölçüm çizelgesiölçüm çubuğuölçüm değişkenliğiölçüm konusuölçüm kuramıölçüölçü aletiölçü alınan çizgiölçü almakölçü balonudüzeyleri girintiledüzeyleri gizledüzeylerdüzeylidüzeydüzey ayrımlaştırmadüzey kümesidüzeydeş geçitdüzeyinde olmak
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın