ölçü balonu ne demek?

 1. Laboratuvarda sıvıların hacim olarak ölçülmesinde ve çözeltilerin hazırlanmasında kullanılan, alt kısmı yuvarlak ve şişkin, üst kısmı silindirik, ince uzun boyunlu, kapaklı, boyun kısmında bir kalibrasyon çizgisi bulunan cam kap, balon joje, volümetrik balon.
 2. (en)Volumetric flask.

ölçü belirteci

 1. (Derleme., ölçü zarfı, nicelik zarfı, derece ve nicelik zarfı, azlık çokluk zarfı) Bir eylemin veya eylemsinin, bir sıfatın ya da başka bir belirtecin anlamını azlık çokluk bakımlarından etkileyen belirteç: Çok çalıştı; Az verdi; Çok söyleyeceğim var; Pek çok uğraştı; Biraz daha versen örneklerinde olduğu gibi.
 2. (en)Adverb of quantity.
 3. (fr)Adverbe de quantité

ölçü bildirmeliği

 1. Malların ağırlığı ya da sayı, baş, uzunluk oylum gibi ölçüleri üzerinden nasıl vergiye bağımlı tutulduğu gösteren gümrük bildirmeliği.
 2. (en)Specific tariff.
 3. (fr)Tarif spécifique

balon

 1. Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç.
 2. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılan çocuk oyuncağı.
 3. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap.
 4. Dansçıların yükselmeden sonraki hafifliğini anlatan balet teknik terimi.
 5. Alt kısmı geniş ve şişkin, üst kısmı ince boyunlu, altı düz veya yuvarlak olan cam laboratuvar malzemesi.
 6. Fr. Hava veya hafif gazlarla doldurulan küre. Bugünkü uçaklar balonculuğun geliştirilmesiyle elde edilmiştir. Zeplin adı verilen güdümlü balonlar hava ulaşımında ve savaşta kullanılmıştır.
 7. (en)Baloon jar.
 8. (en)Balloon.
 9. (en)Aerostat.
 10. (en)Bubble.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ölçü belirteciölçü bildirmeliğiölçü bilimciölçü bilimiölçü birimiölçüölçü aletiölçü alınan çizgiölçü almakölçü birimi ayracıölçölçeğe göre artan getiriölçeğe göre artan maliyetlerölçeğe göre azalan getiriölçeğe göre azalan maliyetlerbalonumsu dejenerasyonbalonbalon balığıbalon balıklarıbalon barajıbalon bardakbalobalo konsantrik sklerozubalo kostümübalo salonubalochibalbal alacak çiçeği bilmekbal arısıBal ayısı kedisibal bal demekle ağız tatlanmaz
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın