ulumu nakliye ne demek?

 1. Hadis, tefsir, fıkıh gibi ve mukaddes kitaplardan nakil olunan ve rivayet üzerine kurulmuş olan ilimler. (Osmanlıca'da yazılışı: ulum-u nakliye)

ulumu nazariye

 1. Yalnız görüş halinde kalmış, tatbikata konulmamış ilimler, teoriler. (Osmanlıca'da yazılışı: ulum-u nazariye)

ulumu aliye

 1. (Alet. den) Alet ilimleri. (Gramer, sarf, nahiv, belagat ve mantık gibi.)(Ulum-u medarisin tedennisine ve mecrayı tabiiden çevrilmesine bir sebeb-i mühim budur: Ulum-u aliye $ maksud-u bizzat sırasına geçtiğinden, ulum-u aliye $ mühmel kaldığı gibi, libas-ı mana hükmünde olan ibare-i Arabiyenin halli, ezhanı zaptederek, asıl maksud olan ilim ise tebei kalmakla beraber ibareleri bir derece mebzul olan ve silsile-i tahsile resmen geçen kitaplar; evkat, efkarı kendine hasredip harice çıkmasına meydan vermemeleridir. R.N.) (Osmanlıca'da yazılışı: ulum-u âliye)

nakliye

 1. Taşıma işi.
 2. Taşıma parası, taşımalık.
 3. Bk. taşıma
 4. (C.: Nakliyat) Eşya taşıma işi.
 5. (en)Forwarding.
 6. (en)Transport.
 7. (en)Carriage.
 8. (en)Carrying.
 9. (en)Shipping.
 10. (en)Freight.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ulumu nazariyeulumu aliyeulumu bedihiyyatulumu bediiyeulumu hafiyeulumu islamiyeulumu kevniyeulumu mütearefeulumu siyasiyeulumu şettaulumulum i içtimaiyeulum i sahihaulumauluma sesleriyle dolunakliyenakliye acentasınakliye acentesinakliye asansörünakliye belgesinakliye makbuzunakliye maliyetinakliye senedinakliye şirketinakliye şirketi ile göndermenakliyatnakliyat arabacısınakliyat bölümünakliyat dairesinakliyat planlaması
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın