ulemai batın ne demek?

 1. Şeriatın, zahir ve hükümlerinden daha çok, mana ve esrarını bilen alimler.(Ulema-i zahir ve batının Tabiin zamanında en büyük reisi ve İmam-ı Ali'nin mühim ve sadık bir şakirdi olan Hasan-ı Basri... M.) (Osmanlıca'da yazılışı: ulema-i bâtın)

ulemai amilın

 1. İlmine ve bilgisine göre amel eden, ilmini tatbik eden alimler. (Osmanlıca'da yazılışı: ulema-i âmilîn)

ulemai ilmi huruf

 1. Kur'anın bir harfinden, bir sahife kadar esrar bulduklarını söyleyen ve davalarını, o fennin ehline isbat edenler. (Osmanlıca'da yazılışı: ulema-i ilm-i huruf)

batın

 1. Karın.
 2. Kuşak.
 3. İç.
 4. Gizli, görünmeyen.
 5. Gövdenin, göğüs ve pelvis bölgeleri arasındaki kısmıdır. Göğüsten, bir kas bölme teşkil eden diafragma ile ayrılmış olan batının, alt kısmında pelvis boşluğu ile devamlılığı vardır.
 6. Karın
 7. Allah'ın 99 isminden biri
 8. İç, dahili. Gizli. İçyüz. Sır, esrar. Künh ve zatı itibarı ile gizli. (Zıddı: Zahir'dir) (Bak: Batn) (Osmanlıca'da yazılışı: bâtın)
 9. (en)Generation.
 10. (en)Abdomen karın.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ulemai amilınulemai ilmi hurufulemai rasihınulemai rüsumulemai zahirulemauleulebulebitulectomyulegiribatınbatın ilmibatınenbatınıbatını kalbbatını umurbatınibatınilikbatıniyebatıniyyebatıBatı Afrika bayraklısıbatı afrika devletleri ekonomik topluluğubatı afrika kalkınma bankasıbatı afrika mandril maymunu
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın