tespih ağacı ne demek?

 1. Tespih ağacıgillerden, Hindistan'da ve Avrupa'nın sıcak bölgelerinde yetişen, meyvesi zehirli, kabukları ateş düşürücü bir ağaç, tespih çalısı, Çin leylağı (Melia azedarach).
 2. Bk. ayı fındığı

ayı fındığı

 1. Ayı findığıgiller (Styracaceae) familyasından, 2-5 m kadar boyda, beyaz çiçekli, meyveleri 1-2 tohumlu çalımsı bitki. Tespih ağacı, zamzalak.
 2. (en)Storax, officinal storax.
 3. (fr)Storax, aliboufier
 4. (la)Styrax officinalis

tespih ağacıgiller

 1. İki çeneklilerden, tespih ağacı ve maun ağacı ile benzer cinsleri içine alan bir bitki familyası.

tespih böceği

 1. Kabuklulardan, karada, nemli yerlerde yaşayan, 15 mm uzunluğunda, dokunulduğunda top biçimini alan, yemek artıkları, kök ve meyvelerle beslenen bir böcek türü (Armadillidium vulgare).
 2. Eklem bacaklı hayvanlardan, kabuklular (Crustacea) sınıfından, 15 mm kadar uzunlukta, karada nemli yerlerde yaşayan, vücutları uzun ve kubbeli, dokunulunca küre şeklini alan, A.vulgare türü iyi bilinen bir cins.
 3. Kabuklular sınıfından, 15 mm kadar uzunlukta, karada nemli yerlerde yaşayan, vücutları uzun ve kubbeli, dokunulunca küre biçimini alan kabuklu cinsi.
 4. (en)Roly poly.
 5. (fr)Petit boulant
 6. (la)Armadillidium
 7. (la)Armadillium

Türetilmiş Kelimeler (bis)

tespih ağacıgillertespih böceğitespih böcekleritespih çalısıtespih çekip dua etmektespihtespih çekmektespih duasıtespih havuzlartespih ile okunan dualartespitesabitesabuhattesabuktesabürtesacülağacı damarlı boyamakağacı kurt, insanı dert yerağacımsıağacın karekteristik yapısına sahip olanağacın kurdu içinde olurağacın meyvesi olunca, başını aşağı salarağacın tepesindeağacın tepesindekiağacın yaşını gösteren halkalarağacaağaca balta vurmuşlar sapı bedenimden demişağaca benzeyenağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olurağaca çıkarmakağaağa aitağa arzıağa borç eder, uşak harçağa bölüğü
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın