sodyum buharlı ışıtaç ne demek?

 1. Işığın büyük oranının sodyumun ışımasıyla ürediği boşalmalı ışıtaç.
 2. (en)Sodium vapour lamp.
 3. (fr)Lampe à vapeur de sodium

sodyum

 1. Atom numarası 11, atom ağırlığı 22,990, yoğunluğu 0.971 olan, 97,5 °C'de eriyen, deniz ve kaya tuzlarında, doğada birleşik olarak çok yaygın bulunan, beyaz, parlak, mum gibi yumuşak bir element (simgesi Na).
 2. Sembolü Na, Atom numarası 11, Atom kütlesi 22,989 g, e.n. 97,83
 3. Atom numarası 11, atom ağırlığı 22. 99, değerliği 1, sembolü Na olan yumuşak, gümüşümsü beyaz renkte alkali bir metal. Hücreler arası sıvının en önemli ve en çok bulunan katyonu, natriyum. Asit baz dengesini, ozmotik basıncı ve su metabolizmasını ayarlayan impuls taşınmasında görev alan bir elementtir.
 4. Atom numarası 11, atom ağırlığı 22.990, özgül ağırlığı 0.971, değerliği bir, yumuşak, gümüşümsü beyaz renkte, alkali bir metal element, natriyum.
 5. (en)Sodium, natrium, Na.
 6. (en)Sodium.

sodyum alüminyum silikat

 1. Zeolit.
 2. (en)Sodium-aliminosilicat.

buharlı

 1. Buhar gücü ile çalışan.
 2. Buharı olan.
 3. (en)Vaporous.
 4. (en)Vapo u rous.
 5. (en)Steamy.

ışıtaç

 1. Havası boşaltılmış cam şişe içinde elektrik akımı ile akkor duruma gelerek ışık veren aygıt. Tiyatro ışıldaklarında bunların çeşitli amaçlara yönelik olanları vardır.
 2. Ve televizyon çalışmalarının çeşitli aşamalarında, özellikle aydınlatmada, yapma ışık kaynağı olarak kullanılan ve değişik yapıda, boyda, güçte çeşitleri olan aygıt. (Genellikle, havası boşaltılmış ya da içinde özel bir gaz bulunan camdan bir kap içinde bir telin elektrik akımıyla akkor duruma geçirilmesiyle çalışır).
 3. Elektriksel ya da kimyasal erkeyi ısıya dönüştürerek ışık veren aygıt.
 4. (en)Lamp.
 5. (en)Bulb.
 6. (al)Lampe, Leuchte
 7. (al)Lampe
 8. (fr)Lampe, ampoule
 9. (fr)Lampe

Türetilmiş Kelimeler (bis)

sodyumsodyum alüminyum silikatsodyum asit pirofosfatsodyum bentonitsodyum bikarbonatsodyum CMCsodyum dodesil sülfatsodyum dodesil sülfat sdssodyum floritsodyum flüoritsodsod itsodasoda ashsoda bottlebuharlıbuharlı degreslemebuharlı depozisyonbuharlı döşembuharlı gemibuharlı ısıtıcıbuharlı ısıtmabuharlı kaloriferbuharlı kaplamabuharlı lokomotifbuharla çalışmakbuharla dezenfekte etmebuharla ısıtmabuharla lehimleme cdbuharla temizle
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın