sodyum bikarbonat ne demek?

 1. Özellikle kabartma tozu olarak kullanılan madde (NaHCO3).
 2. Karbonik asidin sodyum tuzu ve bunun hidratlandırılmış formları olup en az sodyum oranının belirtilmesi koşul olan ürünler. Asidoz tedavisi ve iyon tuzağı oluşturarak idrarı alkalileştirerek zehirlerin atılımında ilaç olarak kullanılır.
 3. (en)Sodium bicarboante.
 4. (en)Sodium bicarbonate.

sodyum

 1. Atom numarası 11, atom ağırlığı 22,990, yoğunluğu 0.971 olan, 97,5 °C'de eriyen, deniz ve kaya tuzlarında, doğada birleşik olarak çok yaygın bulunan, beyaz, parlak, mum gibi yumuşak bir element (simgesi Na).
 2. Sembolü Na, Atom numarası 11, Atom kütlesi 22,989 g, e.n. 97,83
 3. Atom numarası 11, atom ağırlığı 22. 99, değerliği 1, sembolü Na olan yumuşak, gümüşümsü beyaz renkte alkali bir metal. Hücreler arası sıvının en önemli ve en çok bulunan katyonu, natriyum. Asit baz dengesini, ozmotik basıncı ve su metabolizmasını ayarlayan impuls taşınmasında görev alan bir elementtir.
 4. Atom numarası 11, atom ağırlığı 22.990, özgül ağırlığı 0.971, değerliği bir, yumuşak, gümüşümsü beyaz renkte, alkali bir metal element, natriyum.
 5. (en)Sodium, natrium, Na.
 6. (en)Sodium.

sodyum alüminyum silikat

 1. Zeolit.
 2. (en)Sodium-aliminosilicat.

bikarbonat

 1. Hidrojen karbonatların genel adı.
 2. Bikarbonat anyonu kapsayan herhangi bir tuz. Kanda karbondioksitin önemli bir kısmı bikarbonat iyonu durumunda taşınır.
 3. Hidrojen karbonlarının genel adı.
 4. (en)Bicarbonate.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

sodyumsodyum alüminyum silikatsodyum asit pirofosfatsodyum bentonitsodyum buharlı ışıtaçsodyum CMCsodyum dodesil sülfatsodyum dodesil sülfat sdssodyum floritsodyum flüoritsodsod itsodasoda ashsoda bottlebikarbonatbikarbonat sertligibikarbonat sertliğibikarbonatlarbikarar
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın