pozitif boyama ne demek?

 1. Bk. düz boyama

düz boyama

 1. Kimyasal yöntemle boyanmış ağaçta, doğal halde iken açık renkli olan bölümlerin boyadan sonra yine açık, koyu renkli olan bölümlerin de yine koyu görüntü vermesi durumu.
 2. (al)Positiv-Beizung

pozitif boş film

 1. Henüz basım aygıtında kullanılmamış pozitif film.
 2. (en)Positive stock.
 3. (al)Positivfi Immaterial, Positivmaterial

pozitif başa tepki

 1. Olumlu başa tepki.
 2. (en)Pozitive feedback.

boyama

 1. Boyamak işi.
 2. Renkli yazma veya mendil.
 3. Rengi boya ile sonradan verilmiş olan
 4. Filmin herhangi bir renge elle boyanması işi. (Renkli film çıkmadan önce, seyirci üzerinde etki uyandırmak amacıyla bazı görünçlükler çeşitli renklere boyanırdı.boyamada pozitif görüntü tek renge boyanır; böylelikle görüntünün saydam bölümleri renkli olduğu halde saydamsız bölümleri değişmez. Renklendirmenin karşıtı).
 5. Doku ve organların ışık mikroskobunda incelenmesi için boyama tekniklerinin uygulanması. Kullanılan pek çok boya asidik ve bazik bileşikleri içerir. Bazik boyaları toluidin mavisi, metilen mavisi, bazik fuksin, tiyonin, safranin, hematoksilen ve karmin; asit boyaları ise oranj G, eozin, Kongo- kırmızısı ve pikrik asit oluşturur.
 6. Metal yüzeyleri boya ile örtme işlemi.
 7. (en)Tint(ing), dyeing, colouring (ABD: coloring).
 8. (en)Staining.
 9. (en)Coloring.
 10. (en)Colouring.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

pozitif boş filmpozitif başa tepkipozitif batmotrop etkipozitif bilimpozitif bilimlerpozitifpozitif açındırmasıpozitif aerotaksispozitif anlamlı RNApozitif ayrımcılıkpozisyonpozisyon alpozisyon almapozisyon etkisipozisyon içi artroplastisiboyamaboyama aygıtıboyama bobiniboyama gücüboyama kazanıboyama kitabıboyama kitaplarına bakmak istiyorum.boyama makinesiboyama malzemesiboyama resimboyaboya ağacıboya atölyesiboya banyosuboya bazı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın