ozansı film ne demek?

 1. Şiir özellikleri ağır basan, şiirsel bir hava taşıyan film. (Genellikle görüntülerinin güzelliği, görüntülerle imge yaratmadaki başarısı ya da açıklama, söz, konuşmalar gibi ses bölümündeki ozansı özellikle kendini gösterir).
 2. (en)Poetic film.
 3. (al)Poetischer Film
 4. (fr)Film poétique

ozansı gerçekçilik

 1. Fransa'da İkinci Dünya Savaşı öncesinde ortaya çıkan sinema akımı. Yazarlıktan, gazetecilikten gelen oyunluk yazarları kimi yönetmenlerle işbirliği yaparak, birlikte çalışan çiftler oluşturdular. Aralarında ozanlar da bulunan bu oyunluk yazarları yaklaşmakta olan büyük savaşın verdiği sıkıntıyı, bunalımı, huzursuzluğu, toplumda yankısını bulan kaynaşmayı izdem olarak ele alan, ağır, boğucu, kötümser havalı oyunluklar yazdılar. Fransız orta sınıfının, işçi sınıfının sorunlarını işlediler. Böylelikle bir yandan günlük gerçeklere, bir yandan bu gerçeklerin ozanca bir tutumla işlenmesine dayanan filmler ortaya çıktı. Ruhbilimsel gerçekçilik, toplumcu romantizm gibi adlar da verilen bu akımın en çok tutulan adıozansı gerçekçilik oldu.
 2. (en)Poetic realism.
 3. (al)Poetischer Realismus
 4. (fr)Réalisme poétique

ozansı

 1. Ozanı andıran, ozana benzeyen, ozan gibi.
 2. (en)Poetic ?airane.

film

 1. Sinema makinesiyle gösterilen eser.
 2. Fotoğrafçılıkta, radyografide ve sinemacılıkta resim çekmek için kullanılan, selülozdan, saydam, bükülebilir şerit.
 3. Sinemacılıkta, bir oyunun bütününü taşıyan şerit veya şeritlerin bütünü.
 4. Makinesiyle gösterilen eser.
 5. Camlara yapıştırılarak içerinin görünmesini engelleyen bir tür ince yaprak.
 6. Bk. yaygı
 7. Sinemafilmini gerçekleştirmekte kullanılan, selüloitten, saydam, esnek, bükülebilir, eni ve biçimi ölçünlere göre belirlenmiş kuşak; sinemanın ham özdeği
 8. Bunun, henüz alıcıda kullanılmamış, duyarkatı etkilenmemiş olanı, boşfilm
 9. Aynı kuşağın alıcıda kullanılmış, üzerinde gizli görüntü oluşmuş olanı, dolufilm
 10. (Genel anlamda) Göstericide kullanılmak üzere her şeyi hazır, tamamlanmamış sinema yapıtı. (Filmin siyah-beyaz, renkli, dar, geniş, sesli, sessiz, negatif, pozitif, vb. birçok çeşidi vardır; bunlar kendi maddelerinde ayrı ayrı gösterilmiştir).

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ozansı gerçekçilikozansıozansılıkozansoyozansüozanozanalpozanarozanayozancaozalitozalit baskısıozalit kağıdıozalit makinasiozalitçifilmfilm actorfilm adaptationfilm addictfilm adıfilm advancefilm almafilm almakfilm amilifilm amilliğifilfil ayaklılıkfil bitifil çomağıfil derisi hastalığı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın