ozansı ne demek?

  1. Ozanı andıran, ozana benzeyen, ozan gibi.
  2. (en)Poetic ?airane.

ozansı film

  1. Şiir özellikleri ağır basan, şiirsel bir hava taşıyan film. (Genellikle görüntülerinin güzelliği, görüntülerle imge yaratmadaki başarısı ya da açıklama, söz, konuşmalar gibi ses bölümündeki ozansı özellikle kendini gösterir).
  2. (en)Poetic film.
  3. (al)Poetischer Film
  4. (fr)Film poétique

ozansı gerçekçilik

  1. Fransa'da İkinci Dünya Savaşı öncesinde ortaya çıkan sinema akımı. Yazarlıktan, gazetecilikten gelen oyunluk yazarları kimi yönetmenlerle işbirliği yaparak, birlikte çalışan çiftler oluşturdular. Aralarında ozanlar da bulunan bu oyunluk yazarları yaklaşmakta olan büyük savaşın verdiği sıkıntıyı, bunalımı, huzursuzluğu, toplumda yankısını bulan kaynaşmayı izdem olarak ele alan, ağır, boğucu, kötümser havalı oyunluklar yazdılar. Fransız orta sınıfının, işçi sınıfının sorunlarını işlediler. Böylelikle bir yandan günlük gerçeklere, bir yandan bu gerçeklerin ozanca bir tutumla işlenmesine dayanan filmler ortaya çıktı. Ruhbilimsel gerçekçilik, toplumcu romantizm gibi adlar da verilen bu akımın en çok tutulan adıozansı gerçekçilik oldu.
  2. (en)Poetic realism.
  3. (al)Poetischer Realismus
  4. (fr)Réalisme poétique

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ozansı filmozansı gerçekçilikozansılıkozansoyozansüozanozanalpozanarozanayozancaozalitozalit baskısıozalit kağıdıozalit makinasiozalitçi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın