otlak keneleri ne demek?

 1. Bk. çayır keneleri.

çayır keneleri

 1. Doğal yaşama yeri otlak olup, konakçıya oradan bulaşan ve üstten bakılınca ağız parçaları görülen, sert yapıda keneler familyası; otlak keneleri, kır keneleri.
 2. (en)Hard ticks.
 3. (al)Schildzecken
 4. (fr)Ixodidés
 5. (la)Ixodidae

otlak

 1. Hayvan otlatılan yer, salmalık, yaylak, mera
 2. Hayvanların otlamasına, sürülerin yaylacılık sırasında geçmelerine bırakılmış, üzerinde yetişen otların türü bölgenin yüksekliği ve doğal koşullarına bağlı olarak değişen topraklara verilen ad.
 3. Taban
 4. (en)Field.
 5. (en)Grass.
 6. (en)Grassland.
 7. (en)Meadow.
 8. (en)Pasture.
 9. (en)Range.
 10. (en)Grassy area.

otlak ayrığı

 1. İç Anadolu'nun kurak koşullarına dayanıklı, çok yıllık, kısa boylu, kısa ve kuraklığa dayanıklı serin iklim bitkisi.
 2. (la)Agropyron cristatum gaertn

kene

 1. Koyun, köpek, at vb. hayvanların veya insanların derisinde asalak olarak yaşayan, bulaşıcı hastalıklara sebep olan böceklerin genel adı, sakırga.
 2. Eklem bacaklı hayvanlardan, örümceğimsiler (Arachnoidea) sınıfının,keneler (Acarina) takımından, erginleri koyun, köpek vb. üzerinde, kan emerek asalak yaşayan, 4 mm. kadar boyda olan dişisi kan emdikten sonra 12 mm. kadar şişebilen, gözleri bulunmayan bir tür. Akar.
 3. İnsan ve hayvanlara saldırarak, kan emici, ağılayıcı, sokup sömürücü özelliklerinden başka, çeşitli hastalıklar bulaştırmasıyle de suçlu görülen örümceğimsi eklembacaklıların genel adı; sakırga, kırışak, yavsı.
 4. Acarina alt takımı. Ixodida takımında Ixodoidea üst ailesinde bulunan, yumuşak (Argasidae) ve sert (İxodidae) keneler olmak üzere
 5. Hayvanın etine yapışıp kanını emen küçük bir böcek.
 6. (en)Tick.
 7. (en)Wood tick.
 8. (en)Acarid.
 9. (en)Hawk moth.
 10. (en)Mite.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

otlakotlak ayrığıotlakçıotlakçılıkotlakçılık etmekotlakçiotlakıyeotlakiyeotla beslemekotlaçkenelerkeneler sebebiyle cilt inflamasyonukenelerle nakledilen enfeksiyonlarkenelerle olusan bir hastalikkenekene ağacıkene ateşikene enfestasyonlarıkene felci
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın