kesici çevrim ne demek?

 1. İmlemlerin artı ya da eksi tepelerinin belli bir değeri aşmasını önleyen çevrim.
 2. İmlemlerin artı ya da eksi tepelerinin belli bir değeri aşmasını önleyen çevrim.
 3. (en)Clipping circuit.
 4. (al)Begrenzerkreis
 5. (fr)Circuit découpant

kesici ağız

 1. Bir aracın kesmeye yarayan kenarı.
 2. Bk. kesici ağız
 3. (al)Schneide

kesici alet

 1. (en)Hack.

çevrim

 1. Devir.
 2. Bir elektrik akımının iletken üzerinde aldığı yol, devre.
 3. Elektrik enerjisinin bir başka enerjiye dönüştürülmesi.
 4. Reel gayrisafi yurtiçi hasılanın reel büyüme eğilimi uzun dönem büyüme hızı-ortalama büyüme hızı etrafında birbirini izleyen daralma, dip, yükselme, patlama gibi aşamalardan geçtiği ve her aşamanın bir sonraki aşamayı oluşturacak dinamikleri içerdiği ve etkilediği süreç.
 5. Elektriksel erke üretecinin ucaylarma bağlanarak kesiksiz bir iletim yolu oluşturan iletken aygıtlar ya da gereçler dizisi.
 6. Bir dizgede oluşan ya da bir dizgenin oluşturduğu bir dizi değişikliğin her biri. (Herçevrim sonunda bu değişiklik başlangıç noktasına döner. Örneğin bir dalgalı akımda, en büyük pozitif akımdan en büyük negatif akıma ya da bunun tersine gidiş birçevrimdir. Bir dalgalı akımın yinelenimi, saniyedekiçevrim sayısına eşittir)
 7. (Özellikle) Bir elektromıknatıs dalganın tam bir salınımı; bu durumda,çevrim, radyo yineleniminin temel birimidir (kilosikl =1.000 sikl, gigasikl =1.000 megasikl. Yinelenimler genellikle saniyedeçevrim (c/s) ya da hertz olarak belirtilir).
 8. Bir elektrik akımının iletken üzerinde aldığı yol.
 9. İş elde etmek için motora yeni karışımın alınmasıyla başlayıp, yandıktan sonra dışarı atılmasına kadar olan işlemlerin,tümü.
 10. 1. sınır. 2. girdap. 3. sürekli ve düzenli değişme.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kesici ağızkesici aletkesici aralığıkesici biyopsi iğnesikesici buruncuğukesicikesici delici özellikkesici devrekesici dişkesici dişlerkesikesi bıkesankesi fıtığıkesi kümesikesi yarasıçevrimçevrim anahtarlamaçevrim dışıçevrim dışı bellekçevrim disi bellekçevrim dizin sayaciçevrim düğmelemeçevrim içiçevrim içi bellekçevrim içi islemeçevriçevrikçevrik adçevrik kelimeçevrik tümdengelimci yöntem
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın