kaplam izergesi ne demek?

 1. (…) || Krş.. im yorumlayıcı izerge, içlem izergesi.

kaplam imi

 1. A gibi bir düzgün deyimden, bu deyimin kaplamını gösteren kp(A) deyimini oluşturan, yorumsal sözeden dildeki 'kp' birli İşlev imi.
 2. (en)Extension sign.
 3. (fr)Signe d'extension

kaplam

 1. Bir kavramın ve o kavramı dile getiren terimin içerdiği varlıkların ve bireysel olayların bütünü, kapsam, şümul.
 2. Bir düzgün deyimin dile getirdiği nesne ya da nesneler kümesi.
 3. A düzgün deyiminin (…) , yorumundakikaplamı, (…) gereği (…) gerçek tamdurumunda kazandığı olanaklıkaplam (…) dır. || Anl. gerçekkaplam,kaplamsal anlam. Krş..kaplam izergesi,kaplam belirlenimi,kaplamsal bağıntı,kaplamsal nesne,kaplamsal deyim, uygulama 2, içlem. Örn. Adınkaplamı gösterdiği birey, önermeninkaplamı doğruluk değeri, n-li ekleminkaplamı bir n-likaplamsal doğruluk izergesi, n-li yükleminkaplamı bir n-likaplamsal bağıntı, n-li işlevinkaplamı da bir n-likaplamsal izergedir.
 4. (en)Extension, denotation.
 5. (fr)Extension, dénotation

izerge

 1. K kümesinden L kümesine kurulan birizerge, önalanı K, artalanı da L nin altkümesi olan, K da çoğa bir bağıntı demektir. Krş.. kaplamsalizerge, içlemselizerge, dönüştürme, tameşleme, bütünselizerge, bölümselizerge, işlemlenebilirizerge, yinelgenizerge, ayırt ediciizerge, sayısalizerge,izerge değeri,izerge değer alanı,izerge tanım alanı, ize.
 2. (en)Function, functional relation, correspondence.
 3. (fr)Fonction, correspondence

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kaplam imikaplamkaplam alanıkaplam belirlenimikaplam belirlenimi imikaplam çizeneğikaplamakaplama alanıkaplama bandıkaplama banyosukaplakapkap birleştirmekap burnukap dokumacı kuşukap dolusuizergeizerge değer alanıizerge değeriizerge değişkeniizerge tanım bölgesi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın