kaplam belirlenimi ne demek?

  1. (…) || Örn. Bir n-li açık önermenin belirlediği kaplam, bu açık önermeyi gerçekleyen sıralanmış n-li dizgelerden oluşan bağıntıdır.
  2. (en)Determination of extension.
  3. (fr)Détermination d'extension

kaplam belirlenimi imi

  1. (…) biçimindeki bir düzgün deyimden, bu deyimce belirlenen kaplamı gösteren bkp(…) deyimini oluşturan, yorumsal sözeden dildeki 'bkp’ birli işlev imi.
  2. (en)Extension-determination sign.

kaplam

  1. Bir kavramın ve o kavramı dile getiren terimin içerdiği varlıkların ve bireysel olayların bütünü, kapsam, şümul.
  2. Bir düzgün deyimin dile getirdiği nesne ya da nesneler kümesi.
  3. A düzgün deyiminin (…) , yorumundakikaplamı, (…) gereği (…) gerçek tamdurumunda kazandığı olanaklıkaplam (…) dır. || Anl. gerçekkaplam,kaplamsal anlam. Krş..kaplam izergesi,kaplam belirlenimi,kaplamsal bağıntı,kaplamsal nesne,kaplamsal deyim, uygulama 2, içlem. Örn. Adınkaplamı gösterdiği birey, önermeninkaplamı doğruluk değeri, n-li ekleminkaplamı bir n-likaplamsal doğruluk izergesi, n-li yükleminkaplamı bir n-likaplamsal bağıntı, n-li işlevinkaplamı da bir n-likaplamsal izergedir.
  4. (en)Extension, denotation.
  5. (fr)Extension, dénotation

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kaplam belirlenimi imikaplamkaplam alanıkaplam çizeneğikaplam imikaplam izergesikaplamakaplama alanıkaplama bandıkaplama banyosukaplakapkap birleştirmekap burnukap dokumacı kuşukap dolusubelirlenimbelirlenimcibelirlenimcilikbelirlenir önermebelirlenebilirbelirlenemeyen uçan cisimbelirlenemeyen uçan nesnebelirlenemezbelirlenen değerbelirlebelirlemebelirlemekbelirlememek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın