kanatlı deniz atı ne demek?

 1. (Pegasus volans) Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının kanatlı-deniz-atıgiller (Pegasidae) familyasından (bk.) bir balık türü. Uzunluğu 10 cm. Göğüs yüzgecinin ilk 5 ışını kuvvetli dikenlere değişmiştir. Doğu Hindistan Okyanusunda yaşar.
 2. (en)Pegasus.
 3. (al)Schwimmrösschen
 4. (fr)Pégase

kanatlı deniz atıgiller

 1. (Pegasidae), (Yun. pegasos = kanatlı deniz atı) Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının geri-kemikli-omuzlular (Catosteomi) alt-takımına (bk.) giren bir familyası. Göğüs yüzgeçleri kanat biçimini almıştır. Vücutları yassıdır. Başları boru gibi uzamıştır. Kanatlı deniz atı (Pegasus volans) türü iyi bilinir (bk.).
 2. (en)Pegasuses.
 3. (al)Flügelrossfische
 4. (fr)Pégasses
 5. (la)Pegasos,

kanatlı denizatı

 1. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının,kanatlı denizatıgiller (Pegasidae) familyasından, 10 cm kadar uzunlukta, göğüs yüzgecinin ilk 5 ışını kuvvetli dikenlere değişmiş, Hint Okyanusu'nda yaşayan bir tür.
 2. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının kanatlı denizatıgiller (Pegasidae) familyasından, uzunluğu 10 cm olabilen, göğüs yüzgecinin ilk beş ışını kuvvetli dikenlere değişmiş ve Doğu Hindistan Okyanusunda yaşayan bir tür.
 3. (en)Pegasus.
 4. (fr)Pégase
 5. (la)Pegasus volans
 6. (la)Pegasus

deniz

 1. Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu su kütlesi.
 2. Bu su kütlesinin belirli bir parçası.
 3. Sınırsız genişlik, çokluk, yoğunluk.
 4. Aydaki düzlükler.
 5. Geniş alan.
 6. Yer kabuğunun çukur kesimlerini dolduran, bağlı olduğu anadenize göre daha az derin, karasal sahanlıkları daha yaygın ve karaların etkisine çokça açık tuzlu su alanları.
 7. Büyük su kütlesindeki dalgalanma.
 8. Büyük su kütlesi.
 9. Çok, bol.
 10. Derya.

at

 1. Satrançta, her yönde siyahtan beyaza ve beyazdan siyaha bir hane atlayarak L biçiminde hareket eden taş.
 2. Astatin elementinin simgesi.
 3. Atgillerden, binme, yük çekme, taşıma vb. hizmetlerde kullanılan, tek tırnaklı hayvan.
 4. Tek parmaklılar (Perissodactyla) takımının,atgiller (Equidae) familyasından, küçük başlı ve kısa kulaklı, uzun kıllı yele ve kuyruğu olan, geniş bir tırnakla çevrilmiş olan üçüncü parmağının ucu ile yere basan, bütün dünyaya yayılmış, erkeğine aygır, dişisine kısrak denilen bir tür.
 5. Zoolojik sınıflandırmada Equidae ailesinin equus cinsinden olan at türüne verilen genel ad, hippos.
 6. (en)Primarily, this word expresses the relations of presence, nearness in place or time, or direction toward; as, at the ninth hour; at the house; to aim at a mark.
 7. (en)It is less definite than in or on; at the house may be in or near the house.
 8. (en)From this original import are derived all the various uses of at.
 9. (en)Relation of proximity to, or of presence in or on, something; as, at the door; at your shop; at home; at school; at hand; at sea and on land.
 10. (en)The relation of some state or condition; as, at war; at peace; at ease; at your service; at fault; at liberty; at risk; at disadvantage.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kanatlı deniz atıgillerkanatlı denizatıkanatlı denizatıgillerkanatlıkanatlı akarıkanatlı atkanatlı ayakkabıkanatlı böceklerkanatlı çarkkanatlı çiçeğikanatlandırmakanatlandırmakkanatlanıp uçmakkanatlanışkanatlanmadenizdeniz adamıdeniz akıntılarıdeniz akıntısıdeniz alabalığıdeniz alasıdeniz alçalmasıdeniz algıdeniz altıdeniz altı alıcısıdenideniabledenialdenial of service dos attackdenial of the holocaust
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın