ipek ağacı ne demek?

  1. Ekvatoral bölgelerde yetişen, kerestesi ipek görünüşünde, sarı parıltılı, değerli bir mobilya ağacı, ipek gülü, gülibrişim (Periploca).

ipek bezi

  1. İpek böceği larvalarında bulunan, vücut ağırlığının %40'ını oluşturan 25 cm kadar uzunlukta olabilen, üç bölgeden oluşan, fibroin, jelâtinimsi ipek maddelerini ve serisin gibi ipek proteinlerini salgılayan ekzokrin bir bez.
  2. (en)Silk gland.
  3. (fr)Glande séricigène

ipek böceği

  1. Kanatları pullu böcekler sınıfından, ördüğü kozalardan ipek elde edilen, dut yaprağı ile beslenen bir cins kelebeğin tırtılı (Bombyx mori).
  2. Bk. evcilipek böceği
  3. (en)Silkworm.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ipek beziipek böceğiipek böceği kelebeğiipek böcekçiliğiipek bürümcükipekipek cüppeipek çiçeğiipek çorapipek çorap giymişipe bağlanmakipe çekerek idamipe çekilmekipe çekmeipe çekmekağacı damarlı boyamakağacı kurt, insanı dert yerağacımsıağacın karekteristik yapısına sahip olanağacın kurdu içinde olurağacın meyvesi olunca, başını aşağı salarağacın tepesindeağacın tepesindekiağacın yaşını gösteren halkalarağacaağaca balta vurmuşlar sapı bedenimden demişağaca benzeyenağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olurağaca çıkarmakağaağa aitağa arzıağa borç eder, uşak harçağa bölüğü
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın