insan babesiozisi ne demek?

 1. Babesia divergens ve B. microti türlerinin neden olduğu, genellikle Ixodes scapularis türü kenelerle ve bazen kan transfüzyonuyla da bulaşabilen, anemi, hemoglobinemi, hemoglobinüri, sıtma benzeri bir ateş, titreme, terleme, miyalji, bulantı, kusma, dalak büyümesi gibi belirtilerin görüldüğü protozoer hastalık.
 2. (en)Human babesiosis).

insan

 1. İki eli olan, iki ayak üzerinde dolaşan, sözle anlaşan, akıl ve düşünme yeteneği olan en gelişmiş canlı.
 2. Bu türden olan canlı.
 3. Kişi, şahıs, âdemoğlu, âdem evladı
 4. Huy ve ahlak yönünden üstün nitelikli (kimse).
 5. Memeliler (Mammalia) sınıfının,insangiller (Hominidae) familyasından, iki ayağı üzerinde duran ve yürüyen, kolları kısa, vücudunun birçok yerlerinde tüyler azalmış, çeneleri belirli, beyinleri çok gelişmiş, kafatası yuvarlak ve yüz açısı yüksek, konuşabilen tek yaratık.
 6. (Bu kelimenin aslı, lugat alimlerince "ins" den geldiği söylenir. Kamusta da kufiun'a göre "Nisyan" kelimesinden geldiği zikredilmektedir.)Akıl, şuur ve iman ile diğer canlılardan ayrı, Cenab-ı Hakk'ın en mükerrem yarattığı mahluku olup, Rabbani ni'metleri unutkanlığı dolayısıyla insan denilmiş.
 7. (en)Modern man.
 8. (en)Hominid.
 9. (en)Human.
 10. (en)Anthropo-.

insan aklını aşan

 1. (en)Transcendent.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

insaninsan aklını aşaninsan anatomisiinsan ayağı değmemişinsan ayaktan, at tırnaktan kaparinsan azmanıinsan bağışıklık yetersizliği virüsüinsan bakısıinsan başlıinsan başlı atinsainsaat derziinsaat sahasiinsafinsaf etmekbabesiozisbabesiosisbabesiaBabesia argentinaBabesia bigeminaBabesia bovisBabesia caballi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın