insan başlı ne demek?

 1. İnsan kafalı, androsefal.

insan

 1. İki eli olan, iki ayak üzerinde dolaşan, sözle anlaşan, akıl ve düşünme yeteneği olan en gelişmiş canlı.
 2. Bu türden olan canlı.
 3. Kişi, şahıs, âdemoğlu, âdem evladı
 4. Huy ve ahlak yönünden üstün nitelikli (kimse).
 5. Memeliler (Mammalia) sınıfının,insangiller (Hominidae) familyasından, iki ayağı üzerinde duran ve yürüyen, kolları kısa, vücudunun birçok yerlerinde tüyler azalmış, çeneleri belirli, beyinleri çok gelişmiş, kafatası yuvarlak ve yüz açısı yüksek, konuşabilen tek yaratık.
 6. (Bu kelimenin aslı, lugat alimlerince "ins" den geldiği söylenir. Kamusta da kufiun'a göre "Nisyan" kelimesinden geldiği zikredilmektedir.)Akıl, şuur ve iman ile diğer canlılardan ayrı, Cenab-ı Hakk'ın en mükerrem yarattığı mahluku olup, Rabbani ni'metleri unutkanlığı dolayısıyla insan denilmiş.
 7. (en)Modern man.
 8. (en)Hominid.
 9. (en)Human.
 10. (en)Anthropo-.

insan başlı at

 1. (en)Centaur.

insan babesiozisi

 1. Babesia divergens ve B. microti türlerinin neden olduğu, genellikle Ixodes scapularis türü kenelerle ve bazen kan transfüzyonuyla da bulaşabilen, anemi, hemoglobinemi, hemoglobinüri, sıtma benzeri bir ateş, titreme, terleme, miyalji, bulantı, kusma, dalak büyümesi gibi belirtilerin görüldüğü protozoer hastalık.
 2. (en)Human babesiosis).

başlı

 1. Başı olan
 2. Yuvarlak, toparlak.
 3. Önemli, esaslı.
 4. Mec. Mağrur, başı yukarıda olan.
 5. (en)Having a head.
 6. (en)Headed.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

insan başlı atinsan babesiozisiinsan bağışıklık yetersizliği virüsüinsan bakısıinsan biçimcilikinsaninsan aklını aşaninsan anatomisiinsan ayağı değmemişinsan ayaktan, at tırnaktan kaparinsan azmanıinsainsaat derziinsaat sahasiinsafinsaf etmekbaşlıbaşlı başınabaşlı gemibaşlı göğüsbaşlıbaşınabaşlıcabaşlıca dayanakbaşlıca etkenbaşlıca mahsülbaşlıca öğebaşlabaşla dengebaşla selamlamabaşla selamlamakbaşladığı yere dönmek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın